TARCZYN Ekipa z piaseczyńskiego Liceum Ogólnokształcącego wygrała pierwszy konkursu wiedzy o Irenie Sendlerowej. Gala z okazji finału konkursu obfitował we wzruszające chwile


Wydarzenie dla uczniów szkół z powiatu piaseczyńskiego zorganizowała społeczność Liceum Ogólnokształcącego im. Ireny Sendlerowej w Tarczynie, wespół z Towarzystwem Przyjaciół Tarczyna, a patronował mu Kurier Południowy.

Okazją do wspomnień o bohaterce, która za narażeniem życia w czasie wojny uratowała z warszawskiego getta około 2500 żydowskich, skazanych na zagładę dzieci, była uchwała Sejmu RP o ustanowieniu roku 2018 Rokiem Ireny Sendlerowej w związku z 10. rocznicą jej śmierci. W poprzednią środę, w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury chętnie przypomniano słowa pani Ireny, będące niejako mottem jej życia: „każdemu, kto tonie, należy podać rękę” czy „żyć po ludzku w nieludzkich czasach jest najciężej”. – Rok Ireny Sendlerowej, to rok człowieczeństwa, najlepiej pojmowanego – napisała w liście do uczestników gali córka bohaterki Janina Zgrzębska. Los tak zrządził, że pani Irena była rodzinnie związana z Tarczynem (mieszkali tu jej dziadkowie ze strony ojca), przed II wojną światową trochę w nim pomieszkiwała. Stąd samorząd miasta w 2007 roku nadał jej honorowe obywatelstwo, stąd od 3 lat patronuje ona miejscowemu liceum.

Zanim drużyny starły się w finale konkursu, uczniowie LO wprowadzili widzów w mroczną atmosferę czasów, w którym przyszło żyć niezwykłej kobiecie. Opowiedzieli poruszającymi piosenkami, wierszami i prozą o wojennym dramacie dzieci, o matkach oddających malutkich synów i córki w ręce obcej kobiety, aby przeżyły. Spektakl był hołdem dla pani Ireny, która nigdy nie mówiła o sobie, nie domagała się orderów i po wojnie niemal została zapomniana. Z cienia wydobyły ją dopiero amerykańskie gimnazjalistki.

Turniej przypominał telewizyjny quiz. Uczniowie z pięciu placówek odpowiadali na zestawy pytań. Ostatecznie, po dogrywce największymi specjalistami z wiedzy o życiu i działalności bohaterki okazał zespół z piaseczyńskiego IV LO w składzie: Mateusz Nowak, Wiktoria Syskowska i Paulina Puk. Drugie miejsce zajęli gospodarze, a trzecie LO im. Szarych Szeregów w Tarczynie.

Rozstrzygnięto również konkurs na prezentację multimedialną o bohaterce, a publiczność obejrzała najlepszą z nich, wykonaną przez Kacpra Czajkowskiego ze Szkoły Podstawowej im. J. Stępkowskiego w Tarczynie. Drugie miejsce w kategorii uczniów w wieku 14-15 lat przypadło Patrykowi Kujawowiczowi (SP w Mrokowie), natomiast trzecie Michałowi Dryllowi z gimnazjum w Prażmowie. W kategorii 16-19 lat nie przyznano I miejsca, a dwa kolejne zajęli: Ewa Antos z konstancińskiego „Reymonta” i Kamil Boguszewski z LO im. Sendlerowej w Tarczynie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię