PIASECZNO Dziś Ochotnicza Straż Pożarna w Bogatkach obchodzi swoje 50-lecie. Uroczystości towarzyszyło odznaczenie jednostki Srebrnym Krzyżem za Zasługi dla Pożarnictwa oraz wymiana sztandaru. Złotym, srebrnymi i brązowymi medalami zostali odznaczeni też druhowie


Ochotnicza Straż Pożarna w Bogatkach została założona 19 stycznia 1967 roku. Założycielami i członkami pierwszego zarządu byli druhowie: Stefan Wiśniakowski (prezes), Bogusław Wiśniakowski (naczelnik) oraz Eugeniusz Samoraj (sekretarz).
Pierwsze zbiórki, ćwiczenia i wyjazdy po pożarów odbywały się wozem konnym z motopompą. Później jednostka używała samochodu marki Żuk, który był własnością naczelnika. 18 lutego 1972 roku powołano komitet budowy garażu, który został wybudowany siłami mieszkańców oraz przy wsparciu finansowym gminy. W 1974 roku na dachu remizy zamontowano syrenę, a w 1988 roku zapadła decyzja o ufundowaniu sztandaru. Wówczas jednostka liczyła 22 członków.
14 maja 1989 roku jednostka otrzymała sztandar jako dar mieszkańców oraz gminy Piaseczno. W tym samym roku strażacy z Bogatek otrzymali samochód – star z jednostki w Warszawie. Wkrótce po tym zmarł założyciel i prezes jednostki – Stefan Wiśniakowski. Nowym prezesem został wybrany Alojzy Łabędzki.
W 1995 roku samochód przeszedł remont, a rok później podłączono do garażu wodę. Powołano także pierwszą drużynę młodzieżową, która regularnie zajmuje pierwsze miejsca w zawodach pożarniczych na szczeblu gminnym i powiatowym. Po śmierci prezesa Alojzego Łabędzkiego kolejnym prezesem został Zdzisław Rogowski.
W 2000 roku OSP Bogatki po raz pierwszy zorganizowała Dzień Strażaka. Pięć lat później ocieplono budynek remizy i wymieniono dach. W lutym 2006 roku następuje zmiana na stanowisku komendanta – druh Leon Dudek zostaje komendantem honorowym, a na jego miejsce zostaje wybrany druh Mirosław Wiśniakowski.
W kolejnych latach teren został ogrodzony, wymieniono podłogę, wymalowano garaż, posadzono drzewa, a teren przed budynkiem został wyłożony kostką. Został sprzedany stary samochód bojowy, zastąpił go nowszy z jednostki OSP Złotokłos. Na miejsce starego budynku, który służył jako skup owoców pobudowano nowy, w którym mieści się filia biblioteki w Piasecznie.
W 2016 roku powołano zarząd. Prezesem został Zdzisław Rogowski, naczelnikiem Mirosław Wiśniakowski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię