Policjanci będą walczyć ze złodziejami samochodów i piratami drogowymi

1

PIASECZNO W Komendzie Powiatowej Policji w Piasecznie odbyła się odprawa roczna, podczas której funkcjonariusze określili swoje priorytety na ten rok


Oprócz policjantów w odprawie wzięli udział piaseczyńscy samorządowcy, a także przedstawiciele innych służb mundurowych i prokuratury. Zaproszonych gości powitał komendant powiatowy, mł. insp. Robert Chmielewski, zapraszając do obejrzenia multimedialnej prezentacji.

Prewencja robi, co może

Prezentacja została podzielona na kilka części. W pierwszej podsumowano podejmowane przez policjantów działania prewencyjne. W ubiegłym roku funkcjonariusze (w prewencji zatrudnionych jest ich aż 158) podjęli ponad 25,5 tys. interwencji, z czego 424 zostało podjętych w domu. Średni czas reakcji na zdarzenie wyniósł 9 min i 2 sekundy. Dokonano 82 zatrzymań na gorącym uczynku lub po pościgu (o 16 więcej niż rok wcześniej). W 2017 roku odbyło się osiem debat społecznych dotyczących bezpieczeństwa z mieszkańcami różnych gmin oraz przeprowadzono kilkanaście programów prewencyjnych. Wiele z nich zostało zorganizowanych w szkołach.

Sporo zdarzeń drogowych

W ubiegłym roku na drogach powiatu doszło do 87 wypadków, w których zginęło 15 osób – 5 motocyklistów, 5 pieszych, 2 kierowców samochodów i 3 pasażerów – a 87 zostało rannych. Rok wcześniej odnotowano 86 wypadków, w których zginęło 10 osób. Oprócz tego zgłoszono aż 2096 kolizji, prawie o 300 więcej niż rok wcześniej.
Zmorą dróg jak zwykle byli nietrzeźwi kierujący, których zatrzymano aż 276. Policjanci z ruchu drogowego przeprowadzili aż 23844 kontrole, o ponad 1000 więcej niż w roku 2016. Pilną uwagę zwracano też na stwarzających zagrożenie pieszych, których ukarano aż 1372 mandatami.

Wciąż kradną samochody

W 2017 roku popełniono 4172 przestępstwa, o 360 więcej niż rok wcześniej. Cieszyć może natomiast ich wyższa wykrywalność (54,4 proc.). Przestępstw kryminalnych było 2868 (wykrywalność 42,8 proc.), a rozbójniczych 14 (wykrywalność ponad 76 proc.). Oprócz tego odnotowano 725 kradzieży (wykrywalność 15,8 proc.), 104 kradzieże pojazdu (wykrywalność 7,1 proc.) i 280 kradzieży z włamaniem (18,8 proc. wykrywalności). Na terenie powiatu doszło też do 15 bójek i pobić, 59 uszczerbków na zdrowiu, 228 uszkodzeń mienia i 131 przestępstw narkotykowych. Podczas odprawy policjanci pochwalili się też najbardziej spektakularnymi sukcesami, do których zaliczyli m.in. schwytanie dwóch mężczyzn, którzy zniszczyli 17 przystanków komunikacji miejskiej w Konstancinie-Jeziornie, czy 53-latka, który podczas napadu na sklep w Tarczynie poturbował ekspedientkę. Schwytano także sprawcę kradzieży dwóch koparek za 300 tys. zł, fałszywego lekarza ortopedę i 37-letniego Turka, podejrzanego o zabójstwo w Ankarze. Z planów na ten rok na pierwszym miejscu znalazło się ograniczenie kradzieży samochodów, ale też ograniczenie liczby wypadków drogowych, zwiększenie wykrywalności przestępstw, szybszy czas reakcji na zgłoszenia i sprawniejsza obsługa interesantów. Z kolei do priorytetów Komendy Głównej Policji należy zwalczanie najbardziej uciążliwych przestępstw oraz poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Tomasz Wojciuk

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię