Policjanci bliżej społeczeństwa

0

PIASECZNO W tym tygodniu w Piasecznie oraz w Zalesiu Górnym odbyły się debaty społeczne zorganizowane przez policję w ramach rządowego programu „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”


W środę w piaseczyńskim Domu Kultury policjanci rozmawiali o bezpieczeństwie z mieszkańcami naszego miasta. Na spotkaniu licznie stawili się seniorzy w ramach Uniwersytetu III Wieku. W debacie wzięło udział ponad 130 osób.

Nie tylko dla emerytów

Funkcjonariusze zaprezentowali aktualne zagrożenia wynikające z działalności oszustów, „fałszywych wnuczków” oraz zwracali uwagę na nieuczciwe praktyki konsumenckie.
W spotkaniu udział wzięli nie tylko seniorzy, bowiem policjanci zawsze zapraszają na takie spotkania wszystkich zainteresowanych niezależnie od wieku.
– O bezpieczeństwie seniorów i wszystkich mieszkańców Piaseczna trzeba rozmawiać w bardzo szerokim gronie – podkreśla kom. Jarosław Sawicki, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Piasecznie.
W trakcie spotkania seniorzy oraz wszyscy obecni mogli dowiedzieć się o zasadach postępowania w przypadku wizyty nieproszonych gości w mieszkaniu, o metodach stosowanych przez przestępców podszywających się pod członków rodziny lub funkcjonariuszy.
Poruszono także temat bezpiecznego zawierania umów oraz ich warunków wypowiadania w przypadku gdy są niekorzystne dla konsumenta. Po prezentacji części głównej, indywidualne rozmowy prowadzili piaseczyńscy dzielnicowi. Mł. asp. Zbigniew Zając i st.sierż. Jacek Maliszewski. Policjanci informowali również o aplikacji Moja Komenda, ułatwiającej szybszy kontakt z każdym dzielnicowym oraz przedstawiali zalety wynikające z korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

CZYTAJ TAKŻE:  Śmiertelne potrącenie na krajowej siódemce

Diagnozować lokalne problemy

Dzień później policjanci spotkali się z mieszkańcami Zalesia Górnego. 
W spotkaniu zorganizowanym w Klubie Seniora w Zalesiu Górnym, uczestniczyli przedstawiciele policji na czele z Komendantem Powiatowym Policji w Piasecznie insp. Robertem Kokoszką oraz kierownikiem posterunku policji w Zalesiu Górnym asp. szt. Robertem Walosem.
W dyskusji uczestniczyli także przedstawiciele rady sołeckiej wraz z sołtys Ewą Molendą- Stroińską. Spotkanie, którego inicjatorem byli policjanci miejscowego posterunku cieszyło się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Inspektor Robert Kokoszka w swoim wystąpieniu podkreślił wagę debat społecznych.
– Musimy prowadzić dialog i wsłuchiwać się w głosy tych, dla których pełnimy służbę – powiedział komendant Robert Kokoszka. – Debaty mają na celu diagnozować lokalne problemy społeczne, zagrożenia i ludzkie obawy. Dzięki nim będziemy mogli skutecznie reagować na problemy, które dotykają mieszkańców.
Organizowane debaty społeczne w powiecie cieszą się dużym zainteresowaniem. W trakcie spotkania mieszkańcy wyrażali swoje opinie oraz propozycje zmian, które umożliwiłyby szybszy i skuteczniejszy kontakt z policją.
Jednym z elementów spotkania było przedstawienie mieszkańcom Krajowej Mapy Zagrożeń, zasady jej funkcjonowania i korzystania w sytuacjach, gdy łamane jest prawo. Podobnie jak w Piasecznie, w Zalesiu Górnym również szczegółowo zostały omówione metody działania oszustów metodą na tzw. „wnuczka” oraz sposoby ich uniknięcia.
Przedstawiono także aplikację „Moja Komenda”, dzięki której mieszkańcy bezpośrednio będą mogli spotkać się z dzielnicowym i porozmawiać o dręczących ich problemach.
Na pytania mieszkańców odpowiadali także miejscowi dzielnicowi – mł. asp. Robert Berbeś i sierż. Robert Sybicki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię