Policjanci podsumowali ubiegły rok. Mniej kolizji i wypadków

2

POWIAT W poniedziałek rano w Centrum Edukacyjno-Multimedialnym odbyła się odprawa roczna, podsumowująca efekty pracy policjantów w 2022 roku. Przytoczono wiele ciekawych statystyk. Wynika z nich, że nasz powiat jest w miarę bezpieczny zarówno pod względem popełnianych przestępstw, jak i zdarzeń drogowych, których ubyło w stosunku do 2021 roku


Zaproszonych na odprawę gości powitał inspektor Paweł Krauz, komendant powiatowy policji w Piasecznie. Na początku komendant przypomniał, że policja została powołana do życia w 1990 roku.
Jesteśmy po to, aby służyć społeczeństwu – zwrócił się do wszystkich obecnych insp. Krauz. – Odpowiadamy za utrzymywanie bezpieczeństwa i porządku publicznego. Mówię to dlatego, że warto od czasu do czasu przypomnieć sobie, po co zakładamy mundur – kontynuował. Potem jeszcze instruował policjantów, w jaki sposób powinni zachowywać się np. podczas kontaktu z mieszkańcami.
Oczekuję od was pełnego profesjonalizmu, bo dajecie świadectwo całej naszej formacji – podkreślił.
Odprawę zdominowała prezentacja statystyk, podsumowujących działania policji w ubiegłym roku. Można było dowiedzieć się, że w jednostce jest zatrudnionych 276 osób, które muszą opiekować się terenem o powierzchni 621 km kw., zamieszkałym przez ponad 210 tys. mieszkańców. W ciągu ubiegłego roku dużo pracy mieli dzielnicowi, którzy odbyli 6,5 tys. służb.
– Łącznie odnotowaliśmy prawie 40 tys. interwencji – mówił komendant powiatowy. – Z tego 4795 było interwencji pilnych.
Średni czas oczekiwania na przyjazd policjantów wynosił 9 minut i 9 sekund. W ubiegłym roku zatrzymano w sumie 610 osób, z czego 14 za rozbój, 26 za kradzież z włamaniem, 94 za zwykłą kradzież, 28 za bójki. Policjanci ze służby patrolowo-interwencyjnej wypisali też aż 4225 mandatów i pouczyli 4252 osoby. 206 agresywnym mieszkańcom założono Niebieskie Karty. Sporo pracy miała też w ubiegłym roku drogówka. Kierowcy otrzymali łącznie 11 319 mandatów. Za przekroczenie prędkości zatrzymano też 395 praw jazdy i wykonano rekordowo dużo, bo aż 43 725 badań na trzeźwość. W ciągu całego roku doszło do 88 wypadków, w których zginęło 11 osób, a 103 zostały ranne. Bardzo spadła liczba kolizji. W ub. roku odnotowano ich 1821, podczas gdy rok wcześniej – 2356. W 2022 roku policja odnotowała 4238 przestępstw, a 2023 osobom postawiono zarzuty.
– Będziemy starali się zmniejszać liczbę przestępstw – zadeklarował insp. Krauz. – Średnia w naszym powiecie wynosi 180 przestępstwa na 10 tys. mieszkańców, z czego 121 to przestępstwa kryminalne. Są to lepsze dane od średniej Komendy Stołecznej Policji. Dziękuję wszystkim policjantom za pracę. Dziękuję też za współpracę samorządom, strażakom oraz strażom gminnym.

TW

2 KOMENTARZE

  1. Oh, oh…
    czy he, he…
    Może warto dalej humanizować pracowników…i brac ze wstępnym orzeczeniem…i ….rehabilitować….
    Proszę też tych męczących inaczej off d….. i z dalekiego wschodu pozdrowić i udekorowac przed przejsciem na „zasłużoną ……………. ” czy tez odpoczynek
    BRAWO za ruszenie ….

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię