Policjanci prostują informację o nielegalnej kolekcji

15

PIASECZNO – Zgodnie z obowiązującymi przepisami kolekcjonowanie tego rodzaju pamiątek z wojny jest nielegalne – poinformowała Komenda Powiatowa Policji w Piasecznie w informacji prasowej o zabezpieczeniu kolekcji zabytkowych przedmiotów wojskowych. W internecie zawrzało!

– W kolekcji znajdowały się między innymi: guziki wojskowe z XIX wieku, guzik napoleoński, guziki wojskowe z dwugłowym orłem, guziki z koroną otwartą i koroną zamkniętą, guzik wojskowy grenadierski z XIX wieku, monety oraz kule kartaczowe z XIX wieku – poinformowali piaseczyńscy policjanci. – Zgodnie z obowiązującymi przepisami kolekcjonowanie tego rodzaju pamiątek z wojny jest nielegalne.

Kolekcjonerzy pamiątek powojskowych mogą spać spokojnie, jeśli pozyskali je z legalnych źródeł

– Proszę podać paragraf, z którego wynika, że kolekcjonowanie pamiątek z Wielkiej Wojny itp jest nielegalne – dopominali się nasi czytelnicy.
– Co za dno. Człowiek będzie miał kłopoty przez stare guziki. A prawdziwych przestępców to strach ruszyć…
– Źle się wyraziłem i wprowadziłem w błąd – przyznaje Maciej Blachliński z Komendy Powiatowej Policji w Piasecznie. – Znając sprawę wiedziałem, że przedmioty z tej kolekcji pochodzą z nielegalnego źródła, a sporządzając notatkę pozostawiłem to w domyśle i rzeczywiście wyszło na to, że kolekcjonowanie jest nielegalne.

Informacja na stronie Komendy Powiatowej Policji w Piasecznie została już poprawiona. Teraz wypowiedź policjantów brzmi: “Zgodnie z obowiązującymi przepisami kolekcjonowanie tego rodzaju przedmiotów, pozyskanych nielegalnie, jest zabronione.”
Kolekcjonerzy mogą spać spokojnie.

AB/fot.pixabay

15 KOMENTARZE

  1. Mój Teściu znalazł w polu jak orał -złoty guzik a na nim jest: po bokach dwa lwy albo lamparty stojąc-łby odwrócone na obwód guzika -trzymają tarczę a na niej trzy gwiazdy u góry pod nimi dwie wieże a wśrodku szeroka wieża z bramą wjazdową. Nad tarcza korona królewska a nad nią orzeł. Pod tarczą-szarfa a na niej napis ESPERANZA. Czyj to herb? Blacha chyba złota bo tyle lat i w ziemi i jest czyste

  2. Ja jak znajdę jakiś skarb (moje raczej niedoczekanie) będę wiedział aby nikomu o tym nie powiedzieć i sprzedać to na czarnym rynku albo lepiej zniszczyć nawet jeśli to będzie bezcenny eksponat bo tak będzie bezpieczniej. Takiej głupoty w prawie jeszcze nie widziałem od czasu podatku od darowizny gdzie piekarz za chleb oddany biednym został skasowany przez skarbówkę. Ten kraj przez takie głupoty jest absurdalny

  3. BRAWO!!:) Komenda przetrzeźwiała i sprostowanie napisała!! Ja myślałem że akcja pod kryptonimem Pandora 2 ma na celu odzyskiwanie cennych zabytków historycznych, a nie śmieci z pola!!( jak widać na zdjęciach) W tym przypadku to raczej powinna mieć kryptonim Pierdoła 2 :))) takie guziki i pierścioneczki jak na zdjęciach to na giełdach staroci po złotówce można kupić!! I teraz można zadać sobie pytanie ile nas wszystkich ( podatników) to będzie kosztować??? żeby ukarać tego człowieka a według nowej ustawy to przestępcę i bandziora!! który może nigdy nie miał konfliktu z prawem. -10 tyś zł, 50 tyś, a może 100 tyś zł. Pieniądze te dosłownie i w przenośni zostaną wyrzucone na śmieci!!To za 100 tys zł muzea w Polsce to kupił by sobie 2 worki po kartoflach takich guzików!! Mam nadzieje że te super rzadkie i cenne guziko- zabytki trafią do muzeum narodowego i zajmą w nim należyte i honorowe miejsce a Piaseczni policjanci otrzymają dyplomy uznania i nagrody pieniężne , żeby to wszystko jeszcze nas drożej kosztowało:)))….

  4. Głupszego artykułu nie widziałem …. nie długo policja będzie mogła zabrać Ci papcie po dziadku …. bo zabytki!

  5. To masakra jakaś ten kto wymyślił tą ustawę to mu sie mózg z gównem zlasował i przestał funkcionowac,ja z wykrywaczem meterytuw szukam.Inne znajdki zostawiam w ziemi,To łamę prawo czy nie.?

  6. By coś było zabytkiem musi wg przepisów mieć odpowiedni wiek i wartość tzn. rzeczoznawca musi określić czy jest to traktowane jako zabytek. Przedmioty i osoba mogły zostać zatrzymane celem ustalenia pochodzenia i wartości poszczególnych przedmiotów. W innym przypadku zbieracz guzików jest bezpieczny musi tylko wziąć ogarniętego papugę.

  7. Od kiedy zaorane pole sąsiada jest nielegalne? Takie to źródło. Grunt to statystyki. Takiego BANDYTĘ I TERRORYSTĘ pojmać…
    …Nic tylko się chwalić. Proponuję ordery od komendanta głównego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię