Policjanci uczcili pamięć podkom. Mirosława Żaka, zabitego przez bandytów w Parolach

1

PIASECZNO Wiązanką kwiatów złożona pod tablicą upamiętniającą śmierć podkomisarza Mirosława Żaka policjanci uczcili kolejną rocznicę śmierci piaseczyńskiego policjanta

Bandyci z gangu „Mutanta” 22 marca 2002 roku na drodze pod Piasecznem zrabowali tira przewożącego telewizory. Towar ukryli na posesji w Parolach koło Nadarzyna. Dzień później ciężarówkę odkryli kryminalni. Policjanci dowodzeni przez podkomisarza Mirosława Żaka spisywali odzyskany sprzęt. Późnym popołudniem na miejsce kilkoma samochodami przyjechali gangsterzy. Bandyci zaczęli strzelać do nieumundurowanych policjantów. Prawdopodobnie nie uwierzyli, że to policjnci myśląc, że mają do czynienia z konkurencyjnym gangiem.
Przestępcy byli wyposażeni w broń automatyczną, policjanci w pistolety. Żak nie miał przy sobie broni. Policjanci na serię z karabinów maszynowych odpowiadali pojedynczymi strzałami. Mirosław Żak został śmiertelnie postrzelony.
Policja szybko ustaliła tożsamość grupy przestępczej. Część bandytów zatrzymano od razu, pozostałych tropiono przez kolejne dwa lata. Na czele bandy stał Jerzy B. ps. „Mutant”. Zatrzymano go w lutym 2004 roku.

Cześć pamięci poległego policjanta

Znicze zapalił I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Piasecznie podinsp. Robert Pach wraz z naczelnikiem wydziału prewencji asp.szt. Robertem Oleksiakiem. Podkomisarz Mirosław Żak służbę pełnił od 1979 roku, przez ostatnich 11 lat w pionie kryminalnym. Ostanie zajmowane przez niego stanowisko naczelnika sekcji kryminalnej Komendy Powiatowej Policji w Piasecznie, świadczyło o jego kwalifikacjach i wyjątkowym zaangażowaniu.
Podkomisarz Mirosław Żak pośmiertnie został odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Krzyżem Zasługi Za Dzielność oraz przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Złotą Odznaką Zasłużony Policjant.

AB/ KPP

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię