Pomodlili się w intencji Żołnierzy Wyklętych. Potem pod tablicą pamiątkową złożono wieńce i zapalono znicze

0

PIASECZNO Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęły się już o północy od Biegu Żołnierzy Niezłomnych, w którym wystartowało ponad 100 zawodników. Jednak główne uroczystości odbyły się po południu w kościele św. Anny


Zanim złożono wieńce, uczestnicy uroczystości wysłuchali hymnu państwowego oraz piosenki Krzysztofa Klenczona „Biały krzyż”

Podczas uroczystej mszy, na której obecni byli przedstawiciele harcerzy, kombatantów, służb mundurowych, a także lokalnych władz samorządowych przypomniano historię Żołnierzy Wyklętych.
– W imieniu rady powiatu oraz własnym dziękuję wszystkim za przybycie na tę uroczystość – mówił Włodzimierz Rasiński, przewodniczący rady powiatu. – W tym chłodnym dniu szczególnie gorąco dziękuję kadetom z Góry Kalwarii, którzy poświęcili długie godziny na musztrę i przygotowania. Dostrzegamy wasz wysiłek i jesteśmy z was dumni.

Powiat reprezentowali Włodzimierz Rasiński, przewodniczący rady (z lewej) oraz wicestarosta Arkadiusz Strzyżewski

Wicestarosta Arkadiusz Strzyżewski przypomniał, że Żołnierze Niezłomni nigdy się nie poddali. – Kiedy inni zdecydowali się na współpracę z nowym okupantem, oni pozostali wierni idei Wolnej Polski – mówił wicestarosta. – Mieli odwagę walczyć o sprawę wbrew wszystkiemu, bez wojskowych sztandarów i zaplecza, bo wiedzieli, że najważniejsza jest wolność.

W uroczystości wzięli udział także strażacy i reprezentanci policji

Po mszy poczty sztandarowe szkół i wszyscy obecni wyszli na plac przed kościołem, gdzie pod tablicą upamiętniającą Żołnierzy Wyklętych delegacje złożyły kwiaty, a kadeci z mundurowego liceum w Zespole Szkół Zawodowych im. Marszałka Franciszka Bielińskiego zapalili znicze.

TW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię