Pomóż ropuchom dotrzeć do stawu

5

LESZNOWOLA Lesznowolska Rada Seniorów zainicjowała akcję ekologiczną, mającą chronić ropuchy. Zaopiekowanie się tymi pożytecznymi płazami jest szczególnie ważne w okresie ich rozrodu


Chodzi o to, aby ochronić wędrujące do zbiorników wodnych ropuchy przed rozgniatającymi je kołami samochodów. Zwierzęta te zimują w ziemi, jednak gdy temperatura powietrza osiąga 10-12 stopni C, wychodzą ze swoich kryjówek i rozpoczynają migrację do stawów, rowów melioracyjnych czy sadzawek w celu prokreacji. Aby się do nich dostać, często przecinają ruchliwe drogi, których na naszym terenie nie brakuje. Podczas tej wędrówki wiele płazów ginie, tym bardziej że ropuchy często zatrzymują się na rozgrzanym asfalcie, aby skumulować ciepło. Można jednak temu zapobiec. Wystarczy rozłożyć wzdłuż jezdni foliowe osłonki o wysokości około 20 cm i przekierować wędrówkę ropuch na boki. Na końcach osłonek wkopuje się w ziemię niewielkie wiaderka, do których wpadają ropuchy. Wówczas można łatwo przenieść je na drugą stronę ulicy lub pobliskiego zbiornika. Na terenie gminy koordynatorami akcji będą sołtysi. To właśnie od nich będzie można pobrać materiały niezbędne do zrobienia pułapek.

TW

5 KOMENTARZE

  1. Pozdrowienia dla Lesznowolskiej Rady Seniorów 🙂
    Może to właśnie dzięki Wam wasze prawnuki będą miały okazję zobaczyć żywą ropuchę.
    Życzę dalszej owocnej działalności i kolejnych pomysłów na ochronę przyrody.

  2. Cudowny pomysł. Ściskam wszystkich Seniorów. Może niech zachęcą do działań lokalne szkoły, dzieci mogłyby dużo się dowiedzieć od Seniorów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię