Ponad 10 tysięcy podrobionych zabawek

0

LESZNOWOLA Ponad 10 tysięcy sztuk zabawek naruszających prawo własności intelektualnej skonfiskowali funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z Białegostoku podczas kontroli na targowisku w Wólce Kosowskiej. Wartość rynkowa zatrzymanego towaru została oszacowana na ok. 750 tysięcy złotych.

Funkcjonariusze Podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białymstoku podczas kontroli jednej z hal w Wólce Kosowskiej w trzech punktach handlowych ujawnili i zabezpieczyli 10 221 sztuk zabawek oznaczonych zastrzeżonymi znakami towarowymi znanych marek. Ekspertyza przeprowadzona przez przedstawicieli firm będących właścicielami praw do chronionych znaków potwierdziła, że zostały one naniesione na zabawki nielegalnie.

Dodatkowo funkcjonariusze z podlaskiej KAS ustalili, że kontrolowane firmy sprzedawały zabawki klientom indywidualnym i innym sprzedawcom bez wystawiania dokumentów księgowych. Wstępne ustalenia funkcjonariuszy wskazują, że w wyniku tego procederu nieuczciwi przedsiębiorcy zaniżyli swoje przychody o co najmniej 3 miliony złotych.

W sprawie zostały sporządzone wnioski o ściganie i ukaranie właścicieli stoisk, którzy oferowali do sprzedaży podrobione towary. Za ten czyn ustawa Prawo własności przemysłowej przewiduje karę nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Ponadto za tzw. nierzetelne prowadzenie ksiąg podatkowych przeciwko nieuczciwym przedsiębiorcom zostały wszczęte postępowania karne skarbowe. Właścicielom firm grożą kary wysokiej grzywny.

Działania KAS w zakresie kontroli rynku skierowane są m.in. na wspieranie uczciwej konkurencji i zapewnienie bezpieczeństwa zwłaszcza najmłodszym konsumentom. Robiąc zakupy należy pamiętać, że wyjątkowo niska cena, wątpliwa jakość wykonania produktu lub jego opakowania to sygnały ostrzegawcze, że możemy mieć do czynienia z podróbkami. Takie towary zwykle nie są prawidłowo oznakowane oraz, co niejednokrotnie potwierdzały badania laboratoryjne, mogą zawierać w swym składzie niedozwolone czy zagrażające zdrowiu substancje chemiczne.

inf.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię