Ponownie rusza proces wójt Marii Jolanty Batyckiej-Wąsik

1

LESZNOWOLA W środę przed Sądem Okręgowym w Warszawie odbyło się posiedzenie przygotowawcze związane z ponownym procesem wójt Lesznowoli Marii Jolanty Batyckiej-Wąsik i byłej gminnej skarbnik Elżbiety Obłuskiej. Obydwie oskarżone zostały już skazane przez sąd okręgowy, jednak złożyły odwołanie do sądu apelacyjnego, który zdecydował o uchyleniu wydanych wyroków i przekazał obydwie sprawy do ponownego rozpoznania sądowi niższej instancji


Wiosną 2021 roku wójt Lesznowoli Maria Jolanta Batycka-Wąsik została skazana przez Sąd Okręgowy w Warszawie – między innymi za przekroczenie uprawnień, w tym bezprawne zdaniem sądu umarzanie podatków od nieruchomości – na karę 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata oraz obowiązek naprawienia wyrządzonej gminie szkody w wysokości 1,361 mln zł. Elżbietę Obłuską ten sam sąd skazał za niedopełnienie obowiązków służbowych na rok i dwa miesiące pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata oraz 20 tys. zł grzywny.

Zarówno wójt, jak i była skarbniczka odwołały się od wyroków. Sprawa trafiła do Sądu Apelacyjnego w Warszawie, który na początku kwietnia zdecydował o ich uchyleniu i przekazaniu obydwu spraw do ponownego rozpoznania sądowi niższej instancji, czyli Sądowi Okręgowemu w Warszawie. W połowie lipca obrońca wójt wnioskował jeszcze o umorzenie postępowania wobec swojej klientki, ale wniosek ten nie został uwzględniony przez sędzię Agnieszkę Domańską.

We wrześniu sędzia Domańska ustaliła termin posiedzenia przygotowawczego, podczas którego miało zostać zaplanowane postępowanie dowodowe. Odbyło się ono w środę 15 listopada w obecności oskarżonych, ich obrońców oraz prokurator Anety Michałowskiej-Zielińskiej. Ustalono organizację rozpraw, terminy przesłuchań kolejnych świadków, a także listę koniecznych do wykonania czynności procesowych i listę dowodów, które zostaną rozpoznane w toku postępowania. Sprawa wójt i byłej skarbnik ruszy ponownie 21 grudnia. Tego dnia zostaną przesłuchane oskarżone, a także dwoje byłych wicewójtów Lesznowoli, uniewinnionych podczas pierwszego procesu.

TW

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię