Porada lekarska… bez wychodzenia z domu

0

GÓRA KALWARIA Góra Kalwaria jako jedna z pierwszych gmin na Mazowszu zaoferowała mieszkańcom zapisanym do publicznych przychodni bezpłatną teleopiekę lekarską


Z porad lekarskich (tzw. e-konsultacji) za pośrednictwem telefonu, czatu lub videoczatu od ubiegłego piątku mogą korzystać pacjenci zapisani do ośrodka zdrowia SP ZOZ w Górze Kalwarii oraz jego filii w Sobikowie i Baniosze.
Udogodnienie to od kilku lat jest stosowane przez niepubliczne przychodnie głównie oferujące dodatkowe pakiety zdrowotne dla pracowników dużych firm. Jeśli chodzi o publiczną służbę zdrowia, Góra Kalwaria przeciera szlaki. Ponieważ Narodowy Fundusz Zdrowia jeszcze nie finansuje teleporad, miejscowy Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej zdecydował się sfinansować je z własnego budżetu.
– Zależy nam na wygodzie naszych pacjentów, ale również na zmniejszeniu kolejek do lekarzy w przychodniach – tłumaczy Marek Kowalczyk, dyrektor SPZOZ w Górze Kalwarii.
– Spodziewamy się, że możliwość skorzystania z e-konsultacji lekarskich zmniejszy nawet o 20 proc. liczbę osób zapisujących się na wizytę w naszych przychodniach – dodaje.
Chodzi przede wszystkim o pacjentów, którzy mają dolegliwości i łagodne objawy nie wymagające wizyty w gabinecie lekarskim, takie jak katar, przeziębienie, ból gardła, alergie, wysypka, powtarzająca się infekcja układu moczowego. Dotyczy to także interpretacji wyników badań lub porad dietetycznych.
– Nie mówimy tu o dusznościach, silnej gorączce czy chociażby bólach w klatce piersiowej. W takich sytuacjach należy bezwzględnie udać się do przychodni – zaznacza dyrektor Kowalczyk. – Lekarze udzielający e-konsultacji również zasugerują wizytę w ośrodku zdrowia, jeśli zajdzie taka potrzeba.
W trakcie e-konsultacji lekarze będą oglądać przesłane zdjęcia dokumentów (np. wyników badań), wystawiać e-recepty oraz skierowania na badania, a kiedy trzeba – przez kamerę oglądać także np. wysypkę u dziecka.
Aby skorzystać z teleopieki (w ramach usługi dostępni są interniści i pediatrzy) należy wejść na stronę https://spzozgorakalwaria.telemedi.co i założyć na niej konto (można zrobić to także w przychodni przy ul. Białka 4 w Górze Kalwarii). Po zalogowaniu należy wybrać termin, godzinę i formę kontaktu z lekarzem, a następnie czekać na to, aż doktor sam się odezwie w wyznaczonym czasie. Uwaga, platforma telemedyczna podaje cenę konsultacji, ale wpisanie kodu promocyjnego (numeru PESEL) tę opłatę anuluje.

TW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię