Poradnia leczenia ran przewlekłych w piaseczyńskim szpitalu już otwarta!

1

Rozmawialiśmy z panem Antonim Leja, lekarzem z Oddziału Chirurgii Ogólnej Szpitala św. Anny w Piasecznie, EMC Piaseczno

Jakie rany Państwo leczycie?
W naszej poradni można znaleźć pomoc w przypadku ran związanych z żylakami, ran związanych z miażdżycą, ran spowodowanych stopą cukrzycową, ran pooperacyjnych, oraz ran powstałych na skutek odleżyn. To pięć głównych obszarów, którymi się zajmujemy.

Z jakiego rodzaju przewlekłymi ranami ma Pan najczęściej do czynienia?
W naszej poradni najczęściej pomagamy Pacjentom chorym na cukrzycę, u których rozwinął się zespół stopy cukrzycowej z objawami zakażenia tkanek. Nie jest to statystycznie najczęstsza przyczyna rany przewlekłej, niemniej jednak jedna z trudniejszych w procesie leczenia.

Dlaczego stopa cukrzycowa jest taka trudna do leczenia?
Stopa cukrzycowa wymaga postępowania wielodyscyplinarnego. Trzeba zaangażować cały zespół leczniczy, żeby chorego wyprowadzić na prostą. Często niestety wymagana jest interwencja chirurgiczna z amputacją np. palców, oczyszczenie ran, założenie odpowiednich opatrunków, podania dożylnie antybiotyku. Zdarzają się ciężkie przypadki z poważnymi powikłaniami, wśród których dochodzi do zakażenia krwi czyli tak zwanej sepsy.
O chorego z zakażeniem w zespole stopy cukrzycowej trzeba zadbać wielowymiarowo: zmodyfikować leczenie cukrzycy, opanować zakażenie w obrębie stopy, podać zgodne z posiewem antybiotyki. Czasami prosimy o pomoc chirurga naczyniowego. Trzeba udzielić porady dietetycznej, zaangażować fizjoterapeutę, podologa.
Warto jednak uświadamiać, że takie ciężkie przypadki są wynikiem zaniedbania. Współczesne badania wykazują, że praktycznie każdy zespół stopy cukrzycowej w retrospekcji był do uniknięcia. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czyli osoba chora na cukrzycę może uniknąć takich powikłań?
Jak najbardziej, ale wymaga to zaangażowania oraz wiedzy o profilaktyce, nie tylko od samego chorego, ale także osób z jego otoczenia, zespołu leczącego. Niezbędne jest monitorowanie i dobre prowadzenie cukrzycy, częste kontrole. Łatwiej jest zapobiegać, niż potem leczyć. Cukrzyca to podstępna choroba uszkadzająca m.in. naczynia, nerwy w organizmie, włącznie z drobnymi naczyniami w kończynach dolnych, co jest składową przyczyn powodujących owrzodzenia w zespole stopy cukrzycowej.

Wygląda na to, że leczenie ran przewlekłych jest bardzo drogie?
Leczenie zespołu stopy cukrzycowej jest dużo droższe od profilaktyki. Nie każdy może pozwolić sobie na prywatne specjalistyczne leczenie przez bardzo długi czas. Nasza poradnia leczenia ran przewlekłych proponuje opiekę na zasadach komercyjnych, ale staramy się przeprowadzać maksymalnie skuteczne interwencje jak najszybciej, tak żeby Pacjent mógł być dalej leczony w poradniach chirurgicznych, w których leczenie jest refundowane przez NFZ. Dobieramy odpowiednie postępowanie do rodzaju rany, staramy się przywrócić chorego na właściwy tor.

W jaki sposób takie rany się leczy?
Ranę trzeba prawidłowo ocenić, dlatego nasi specjaliści poświęcają Pacjentowi dużo czasu na pierwszej wizycie. Potem trzeba zazwyczaj oczyścić ranę, usunąć tkanki martwicze.
Stosujemy też nowoczesne metody. Zakładamy specjalne opatrunki podciśnieniowe, czyli tak zwane urządzenia NPWT (Negative Pressure Wound Therapy). To są niewielkie elektryczne urządzenia, które chory może wypożyczyć do domu. Jest ono połączone z raną za pośrednictwem specjalnego kabla, który wysysa wszystkie płyny, gromadzące się w ranie. To powoduje, że rana bardzo szybko się zasklepia i zarasta prawidłową tkanką. Obserwujemy, że terapia NPWT skraca czas leczenia mniej więcej o połowę.
Drugim bardzo ważnym aspektem jest odpowiedni dobór opatrunków specjalistycznych. Współpracujemy ze wszystkimi firmami produkującymi opatrunki, operujemy wszystkimi ich rodzajami. Opatrunek specjalistyczny to nowa generacja materiału opatrunkowego, który jest aktywny wobec rany i spełnia określoną rolę na każdym etapie gojenia. Często można go zmieniać rzadziej niż codziennie, co daje dodatkowy komfort choremu. Właściwy dobór opatrunku, a jest ich na rynku mnóstwo jest zadaniem lekarza specjalizującego się w gojeniu się ran.

Czy stopa cukrzycowa to częsta przypadłość osób ciepiących na cukrzycę? Jaka jest skala tej dolegliwości?
Zespół stopy cukrzycowej dotyczy ok. 6 do 10 % osób chorujących na cukrzycę. Jeśli taki pacjent nie zostanie dobrze poprowadzony przez grupę specjalistów ma małą szansę uniknąć amputacji. W szpitalnym oddziale chirurgii mamy do czynienia z końcową częścią problemu. Widzimy chorych z martwicą, z zakażeniem, nawet z sepsą. Dużo ludzi chodzi z tlącym się, przewlekłym problemem, a zgłasza się do lekarza, kiedy jest już za późno. Warto regularnie oglądać swoje stopy, jeżeli mamy cukrzycę.

Warto więc uświadamiać ludziom by odpowiednio wcześnie podjęli leczenie…
Oczywiście. Jeśli cokolwiek dzieje się na stopie, nie można tego lekceważyć. Nawet jeśli jest to odcisk czy wrastający, krzywo obcięty paznokieć, pojawia się kropelka ropy czy rana, które się nie goi w ciągu dwóch czy trzech tygodni, to bezwzględnie należy się natychmiast zgłaszać do chirurga, a najlepiej do specjalisty leczenia ran, których w Polsce niestety jest bardzo mało.

Jak zatem zapisać się na konsultację do poradni leczenia ran?
Należy zarejestrować się telefonicznie lub osobiście w recepcji poradni w szpitalu. Zapraszamy!


 

Informacja i rejestracja:
Szpital św. Anny w Piasecznie
tel. 22 735 41 00
ul. Mickiewicza 39, Piaseczno

 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię