Postępuje śmieciowa rewolucja! W Lesznowoli mieszkańcy będą dzielić śmieci na pięć frakcji

1

LESZNOWOLA W gminie Lesznowola od 1 stycznia zmienią się zasady odbierania od mieszkańców nieczystości


Od początku stycznia śmieci z terenu gminy Lesznowola będzie odbierało Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Piaseczno, gminna spółka, która zaproponowała najniższą cenę w przetargu (umowę na odbiór nieczystości, która ma obowiązywać do końca 2020 roku, podpisano 12 grudnia). Dobra wiadomość dla mieszkańców jest taka, że za śmieci będą płacili tyle samo, co do tej pory, czyli 3,20 zł od metra sześciennego zużytej wody w przypadku śmieci posegregowanych i 6,40 zł w przypadku śmieci nie segregowanych (Lesznowola jako jedyna gmina w powiecie i jedna z nielicznych w Polsce ustala swoje stawki za śmieci w oparciu o metr sześcienny zużytej wody).
Na tym jednak dobre wiadomości się kończą, bo od nowego roku mieszkańców będzie czekało ze śmieciami więcej pracy i będą one też zajmowały więcej miejsca w śmietnikach. Dlaczego? Przede wszystkim od 1 stycznia, zgodnie z rozporządzeniem ministra środowiska, śmieci będą dzielone aż na pięć frakcji. Do zielonych worków ma trafiać szkło, do żółtych metale i tworzywa sztuczne, do brązowych odpady bio (czyli np. liście, ale także pozostałości warzyw i owoców), do szarych odpady zmieszane, a do niebieskich – papier. Na stronie gminy w zakładce „Dla mieszkańców” dostępny jest już harmonogram odbioru odpadów na 2018 rok dla poszczególnych miejscowości. Dołączono także adresy sklepów, w których można nabyć worki we wskazanych przez ministra kolorach. Harmonogram odbioru odpadów mieszkańcy otrzymają też wkrótce w wersji papierowej. – Śmieci muszą być wystawiane w workach o określonych kolorach. W przeciwnym razie mogą nie zostać odebrane. Jednolita kolorystyka obowiązuje na terenie całego kraju – mówi Lech Kilanowski, kierownik referatu gospodarki odpadami komunalnymi. – Nie dotyczy to pojemników, które mogą być w innym kolorze, pod warunkiem, że zostaną właściwie podpisane. Mieszkańcy mają pięć lat na zakup pojemników we wskazanych kolorach.
Gmina wydrukowała też kilka tysięcy ulotek, informujących o nowych zasadach segregowania odpadów.

Tomasz Wojciuk

1 KOMENTARZ

  1. Gmina szasta pieniędzmi na lewo i prawo, tu 90k na samochód dla Centrum Sportu (to takie coś, co pani wójt wyodrębniła z ZOPO, aby dać zarobić kolesiom i radnym), tam milion na promocje gminy (czytaj: kolejne shit-dyplomy i pseudo wyróżnienia KUPIONE za nasze pieniądze), 1,5 miliona nadpłat z podatku śmieciowego (nie wiadomo gdzie są, bo widnieją tylko jako zapis księgowy), a ja mam sobie kupować worki na śmieci w pięciu kolorach ?????
    NIEDOCZEKANIE WASZE.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię