LESZNOWOLA Czy to koniec nielegalnego handlu w Wólce Kosowskiej? Około 300 pracowników i funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej w weekendową noc przejęło hurtowe ilości podrobionej odzieży, butów i kosmetyków na bazarze w Wólce Kosowskiej. Będą kolejne akcje


Nigdy wcześniej działania Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) na terenie Wólki Kosowskiej nie były prowadzone na tak dużą skalę. Szacunkowa wartość towaru, który miał trafić na rynek to 60 mln zł.

Uprawnienia, które po wprowadzeniu KAS posiadają urzędy celno-skarbowe, pozwalają na przeprowadzenie skutecznych działań wymierzonych w czarną i szarą strefę. Weekendowa realizacja jest początkiem dużej akcji KAS wymierzonej w zorganizowaną przestępczość, jaka od lat funkcjonuje w Wólce Kosowskiej – zapowiada wiceminister finansów i szef KAS Marian Banaś. – Będziemy koncentrować się na likwidacji zarówno obrotu nielegalnym towarem jak i nielegalnego obrotu towarem legalnym – bo z takimi patologiami mamy tam do czynienia. Nasze działania w Wólce Kosowskiej będą miały charakter ciągły, a nie incydentalny – dodaje.

Handel nielegalnym towarem odbywał się na prowizorycznym targowisku zlokalizowanym na parkingu w Wólce Kosowskiej. Handlowano w godzinach nocnych. Przyjazd kilkuset uzbrojonych funkcjonariuszy KAS spowodował masową ucieczkę sprzedawców i właścicieli nielegalnego towaru. Na porzuconych straganach funkcjonariusze zabezpieczyli podrabiane towary: odzież, obuwie, galanterię, kosmetyki oraz inne przedmioty przeznaczone do sprzedaży np. noże, gaz bojowy, kastety. Na miejscu zatrzymano dwie osoby.

Najczęściej podrabiane są artykuły odzieżowe, obuwie, kosmetyki, zabawki oraz produkty lecznicze. Fałszowaniem towarów zajmują się zorganizowane grupy przestępcze, które osiągają ogromne korzyści z tego procederu.

– Nasze badania laboratoryjne pokazują, że podrobione towary wykonane są często ze szkodliwych materiałów o słabej jakości, które nie posiadają znaku bezpieczeństwa produktu CE, a co za tym idzie, często zagrażają zdrowiu i życiu klientów – mówi Robert Antoszkiewicz, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Warszawie.

Mazowiecki Urząd Celno-Skarbowy (UCS) rozpoczął operację, mającą na celu zwalczanie szarej strefy w Wólce Kosowskiej. – Wprowadziliśmy 24-godzinne monitorowanie całego obszaru oraz przeprowadzamy zintensyfikowane czynności kontrolne i dochodzeniowo-śledcze. Realizowana jest kontrola drogowa w punktach na drogach dojazdowych do Wólki Kosowskiej. W całodobową akcję drogową zaangażowanych jest blisko 100 funkcjonariuszy” – mówi naczelnik Mazowieckiego UCS Marcin Kopczyk.

Fot. KAS

1 KOMENTARZ

  1. I po co to było ? Uprzedzałem Panią Wójt, że ściąga nieszczęście do gminy. Odpowiedziała, że będą miejsca pracy dla Polaków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię