KONSTANCIN-JEZIORNA/GÓRA KALWARIA Przy trasie z Konstancina w stronę Szymanowa powstaje pierwsza w naszym powiecie szeroka, asfaltowa droga rowerowa na poziomie jezdni


Powiat właśnie remontuje przeszło dwukilometrowy odcinek szosy od siedziby Zakładu Gospodarki Komunalnej przy ul. Wareckiej w Konstancinie-Jeziornie do skrętu na Szymanów. Sfrezowano starą nawierzchnię, ale co najważniejsze – wzdłuż drogi utwardzono kruszywem dwumetrowy pas, na którym zostanie wykonany ciąg pieszo-jezdny. Jednak będzie on się różnił od ścieżki z kostki betonowej wykonanej w ubiegłym roku od Szymanowa do Solca. Drogowcy ułożą szeroki (9-metrowy) pas asfaltu, a następnie drogę dla rowerów i pieszych oddzielą linią ciągłą i odpowiednio oznakują.

– Dziś zaczynamy układanie pierwszej warstwy asfaltu, a pod drugą umieścimy siatkę, która wzmocni nawierzchnię i zapobiegnie spękaniom. Ze względu na te prace zalecamy objazd przez Szymanów – informuje Ksawery Gut z zarządu powiatu piaseczyńskiego.

Asfaltowa trasa dla cyklistów ma swoje zalety – jest tańsza, bo nie trzeba układać krawężników, ale przede wszystkim równiejsza (przez to takie rozwiązania chwalą stowarzyszenia cyklistów). Dlatego trasa z Solca do Konstancina będzie zapewnie lubiana także przez rolkarzy, ponieważ będą tu mogli bezpiecznie pojeździć w komfortowych warunkach.

To będzie pierwsza taka trasa w naszym powiecie, ale nie jedyna. Podobna ma być wykonana od Piskórki (w gminie Prażmów) do torów kolejowych (w Jeziórku) oraz od powstającego ronda w Zalesiu Górnym (przy poczcie) w kierunku Ustanowa.

Jest to także wstęp do wytyczenia i budowy prawie 90 km ścieżek rowerowych w gminach Piaseczno, Konstancin-Jeziorna i Góra Kalwaria, którą dofinansuje 10 mln zł Unia Europejska. Gmina Piaseczno – jako lider projektu na początku lipca zamierza ogłosić przetarg na wykonawcę robót. Wedle obecnych założeń, trasy rowerowe mają być gotowe do połowy przyszłego roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię