Powstało pierwsze trójwymiarowe przejście dla pieszych

1

LESZNOWOLA Niedawno w rejonie parkingu przy szkole w Lesznowoli wymalowano pierwsze na naszym terenie trójwymiarowe przejście dla pieszych. Badania pokazują, że pasy 3D są lepiej widoczne dla kierowców, co przekłada się na większe bezpieczeństwo pieszych, w tym wypadku dzieci


Nowe przejście powstało w ramach projektu Hello ICE realizowanego przez firmę Budimex. Podobne przejścia powstały także w miejscowościach Miechów oraz Bartoszyce. Wymalowanie pasów trwało krótko i nic gminę nie kosztowało.
– Wskazaliśmy tylko lokalizację – mówi Jan Wysokiński, sekretarz urzędu. – Takie przejścia można stosować tylko na drogach wewnętrznych. Na drogach publicznych nie są one na razie dozwolone.
Pierwsze trójwymiarowe przejście dla pieszych (zebra jest w inny sposób malowana) powstało w Indiach. Tam też przeprowadzono pierwsze badania, z których wynika, że średnia prędkość samochodu przed przejściem 3D jest o 40 proc. niższa niż przed tradycyjną zebrą. Wynika z tego, że takie przejście jest lepiej widoczne dla kierowców, którzy intuicyjnie zdejmują przed nim nogę z gazu.
W tej chwili przejścia 3D testowane są w wielu miastach Europy. Jeśli testy dadzą pozytywne rezultaty, być może wkrótce pojawią się także na drogach publicznych.

TW

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię