Powstańcy gościli w Domu Zośki

0

PIASECZNO W ubiegłą sobotę w Domu Zośki w Zalesiu Dolnym odbyła się część artystyczna obchodów 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Honorowymi gośćmi spotkania w ogrodzie przy ul. Królowej Jadwigi byli uczestnicy Powstania Warszawskiego: Irena Paprocka i sanitariuszka Jadwiga Skolimowska (harcerki 31. Warszawskiej Drużyny Harcerek), Jakub Tomasz Nowakowski (ps. Tomasz) z Batalionu „Zośka” oraz harcerz i jednocześnie mieszkaniec Zalesia Dolnego Bolesław Wojewódzki (ps. Tarzan), którzy zostali powitani burzą braw. Wydarzenie rozpoczęło się od minuty ciszy w hołdzie tym, którzy walczyli o wolną Polskę i wolną stolicę. Następnie przypomniano krótko okoliczności wybuchu i przebiegu zrywu warszawskiego oraz historię Tadeusza Zawadzkiego „Zośki” i podkreślono, że jego dom jest symbolicznym miejscem pamięci, które łączy pokolenia.

1 sierpnia przeżyłam ten moment kiedy wyją syreny w Warszawie i ten entuzjazm – powiedziała Jadwiga Skolimowska. – Wciąż pamiętamy o tych dniach wybuchu walki o naszą wolność. Miałam 17 lat gdy byłam sanitariuszką w szpitalu powstańczym, ale wiara, że zwyciężymy i że się nie poddamy wydaje się być także teraz w narodzie.
Głos zabrała również Mira Walczykowska z Towarzystwa Przyjaciół Zalesia Dolnego przypominając burzliwe losy Domu „Zośki” i długą walkę o jego przejęcie przez gminę.

Obecnie trwają prace nad inwentaryzacją i przygotowaniem nieruchomości do gruntownego remontu. Obiekt ma w przyszłości służyć mieszkańcom jako mini-muzeum (zarówno rodziny Zawadzkich, jak i Zalesia Dolnego) oraz miejsce kameralnych spotkań. – Ten budynek, wbrew pozorom, nie jest w takim złym stanie na jaki wygląda – dodał optymistycznie wiceburmistrz Piaseczna Daniel Putkiewicz.

W programie artystycznym imprezy znalazło się miejsce zarówno na recytację poezji (Jana Lechonia i Krzysztofa K. Baczyńskiego), jak i koncert Warszawskiego Duetu Akordeonowego. Zabrzmiały utwory z okresu przedwojennego, które w przeszłości wykonywał m.in. Mieczysław Fogg. Imprezę zwieńczyły zaś „Spotkania z Pieśnią” – śpiewanie utworów powstańczych przeplatane gawędą historyczną prof. Grzegorza Nowika.
Towarzystwo Przyjaciół Zalesia Dolnego zaprasza na najbliższą niedzielę, godz. 20 do Kolonii Artystycznej (Zalesie Dolne, ul. Dębowa 3) na plenerowy pokaz filmu węgierskiego „Węgierski korytarz: Warszawa 1944” . Pokazuje on w jaki sposób węgierscy żołnierze pomagali w trakcie Powstania Warszawskiego zarówno w militarnych operacjach Grupy „Kampinos” AK, jak i cywilnym mieszkańcom miasta. Dokument powstał dzięki bezpośrednim relacjom świadków i komentarzom wybitnych historyków węgierskich oraz polskich. Zawiera również ujęcia z rekonstrukcji bitew z tego okresu.

Grzegorz Tylec

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię