Powstańcze Piaseczno

0

Kolejna rocznica Powstania Warszawskiego to okazja, by bliżej poznać losy powstańczego Piaseczna. Będzie to możliwe dzięki książce „Piaseczno 44 – miasto i ludzie” Agnieszki Cubały.

Działania zbrojne podjęte przez powstańców już w pierwszych dniach sierpnia nie ograniczały się wyłącznie do dzielnic Warszawy. Powstanie wspierały oddziały różnorodnych batalionów stacjonujących poza granicami stolicy. To w Lasach Chojnowskich grupował się Obwód VII „Obroża”, w skład którego wchodził 5. Rejon „Gątyń”. W Zalesiu Górnym działał 3-kompanijny batalion „Krawiec”. Na terenie Mirkowskiej Fabryki Papieru w Jeziornie powstała organizacja niepodległościowa Z.W.Z. O lokalnych akcjach przeciw okupantowi można rozmawiać godzinami. Do rąk czytelników właśnie trafiła praca o piaseczyńskim okręgu wspierającym działania powstańcze w Warszawie.

Książka „Piaseczno 44 – miasto i ludzie” jest częścią większego projektu wpisującego się w 75. rocznicę tego wydarzenia. Agnieszce Cubale udało się przy pracy nad poprzednią książką zebrać częściowo materiał o Piasecznie, który rozwinęła w swojej najnowszej publikacji. Autorka jest nie tylko pasjonatką historii Powstania. Pracowała w Muzeum Powstania Warszawskiego, koordynując prace nad realizacją scenariusza ekspozycji stałej, opracowała hasła do Wielkiej Ilustrowanej Encyklopedii Powstania Warszawskiego, konsultowała dwa rozdziały polskiej edycji książki Normana Davisa „Powstanie ‘44”. Jest ponadto autorką kilku pozycji historycznych dotyczących największego, miejskiego wystąpienia zbrojnego przeciwko Niemcom podczas II wojny światowej.

Dzięki sfinansowaniu książki przez Biuro Promocji i Kultury ze środków Gminy Piaseczno podczas spotkania każdy będzie mógł otrzymać bezpłatny egzemplarz. Spotkanie autorskie odbędzie się 1 sierpnia o godz. 18.30 w Sali Widowiskowej Domu Kultury w Piasecznie (ul. Kościuszki 49). Wstęp wolny!

NAB

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię