Powstanie integracyjny plac zabaw dla całych rodzin

0

GÓRA KALWARIA Gmina chce zbudować miejsce czynnego wypoczynku na terenie byłej jednostki wojskowej. W przyszłym roku ma zostać zlecony projekt techniczny i uzyskane pozwolenie na budowę. Samorząd będzie aplikował też o fundusze zewnętrzne. Miejsce aktywności miałoby powstać w ciągu dwóch lat i kosztować około 1,8 mln zł


Właśnie zakończyły się konsultacje społeczne nad koncepcją tego unikalnego w skali gminy miejsca. Ma ono powstać na terenie dawnej jednostki wojskowej, vis a vis Ośrodka Kultury na przedłużeniu ul. por. Jana Białka. Dziś stoi tam garaż przerobiony na warsztat, który ma zostać wyburzony w połowie przyszłego roku.
Chcemy, aby miejsc aktywnego spędzania czasu było w naszym mieście jak najwięcej – mówi burmistrz Arkadiusz Strzyżewski. – Projektowany kompleks będzie bramą do już zagospodarowanej skarpy. Będzie to miejsce dla osób w różnym wieku, także niepełnosprawnych – zapewnia burmistrz.
Teren, na którym powstanie ten niezwykły plac zabaw, ma prawie pół hektara. Znajdzie się tu kilkadziesiąt urządzeń do zabawy, edukacji, ćwiczeń i odpoczynku. W strefie dla dzieci młodszych zaplanowano piaskownicę, tory przeszkód czy tor do gry w kapsle. Od ul. Sajny powstanie niewielki plac z altaną oraz stolikami do gry w szachy i chińczyka. Zamysł jest taki, aby miejsce to łączyło pokolenia i zaglądali na nie nie tylko ludzie młodzi, ale też seniorzy. Jednak centralnym punktem założenia ma był wysokie na 12 m linarium, zakończone na szczycie niewielkim domkiem. Z linarium będzie mogło korzystać naraz nawet do 60 osób.
Cały teren ma być zielony. Będzie sporo trawy, krzewów oraz dających cień nowych nasadzeń. W sąsiedztwie zabawek i urządzeń do ćwiczeń znajdzie się bezpieczna nawierzchnia, niwelująca skutki ewentualnych upadków. Obok placu zostaną wydzielone miejsca parkingowe. Tymczasowy parking ma powstać też na działce od strony ul. Sajny (między placem, a Ośrodkiem Kultury). Gmina planuje, aby kiedyś w tym miejscu wybudować miejski żłobek.

TW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię