PIASECZNO 7 czerwca w starostwie podpisano umowę na budowę powiatowego systemu ostrzegania i alarmowania ludności o zagrożeniach.


Docelowo system będzie w pełni zgodny z tzw. systemem wojewódzkim oraz wyposażony w komunikację umożliwiającą jego sterowanie, zarówno z poziomu centrali powiatowej, jak i wojewódzkiej. System składać będzie się z Centrali Powiatowej, która spełni rolę urządzenia sterowania i kontroli oraz z 71 punktów alarmowych rozmieszczonych w większości miast i miejscowości. Urządzenie sterowania i kontroli zlokalizowane zostanie w Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego.

71 punktów alarmowych na terenie wszystkich gmin

Dzięki centrali możliwe stanie się zdalne kierowanie syrenami oraz monitorowanie ich pracy. Jak już wspomniano, dla bezpieczeństwa działania systemu przewiduje się również możliwość włączania syren ze stanowiska zlokalizowanego w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Powstanie nowy system alarmowania
7 czerwca w starostwie podpisano umowę na budowę powiatowego systemu ostrzegania i alarmowania

71 punktów alarmowych rozmieszczonych zostanie zgodnie z koncepcją systemu we wszystkich gminach w taki sposób, by sygnał syreny dotarł do jak największej liczby mieszkańców. Oprócz sygnału będzie również możliwość przekazywania komunikatów głosowych.

Rozmieszczenie punktów alarmowych

  • Powiat Piaseczyński – 4 sztuki syren 600W, centrala powiatowa,
  • Gmina Piaseczno – 14 syren 600W i 1 syrena 900W,
  • Gmina Góra Kalwaria – 11 syren 600W i 1 syrena 900W,
  • Gmina Konstancin-Jeziorna – 9 syren 600W,
  • Gmina Tarczyn – 14 syren 600W i 1 syrena 900W,
  • Gmina Lesznowola – 10 syren 600W,
  • Gmina Prażmów – 6 syren 600W.

Całkowita wartość projektu wynosi 1 mln 494 tys. zł, w tym dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego to około 1 mln 168 tys. zł.

źródło: piaseczno.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię