Powstanie pomnik założyciela miasta. Każdy mieszkaniec może mieć w nim swój udział!

0

GÓRA KALWARIA Z okazji wypadającego w przyszłym roku 350-lecia Góry Kalwarii narodziła się inicjatywa wzniesienia pomnika założyciela grodu, biskupa Stefana Wierzbowskiego. W jego budowę będzie mógł włączyć się każdy mieszkaniec. Swój udział zapowiedział już burmistrz Arkadiusz Strzyżewski…


Kilkanaście dni temu zawiązał się Społeczny Komitet na rzecz Budowy Pomnika Biskupa Stefana Wierzbowskiego, który zajmie się nie tylko wyborem lokalizacji oraz koncepcji artystycznej pomnika, ale również zbiórką funduszy na jego realizację. Pomnik miałby zostać odsłonięty w 2020 roku.
Pomysłodawcą budowy postumentu był zarząd Towarzystwa Miłośników Góry Kalwarii i Czerska. Zdaniem jego członków, będzie to godny sposób na upamiętnienie założyciela miasta. Przedsięwzięcie popiera burmistrz Arkadiusz Strzyżewski.
– Byłbym szczęśliwy, gdyby w tę szczytną inicjatywę mogło się włączyć jak najliczniejsze grono mieszkańców – mówi. – Dlatego proponuję publiczną zbiórkę nie tylko funduszy, ale także metali kolorowych, z których później zostanie wykonany pomnik – dodaje. Ze swej strony burmistrz zamierza oddać na ten cel kilkadziesiąt medali zdobytych podczas kilkudziesięciu imprez biegowych.
Podczas pierwszego spotkania komitetu, jego członkowie wybrali przewodniczącego – został nim Jan Rokita, przewodniczący rady miejskiej. Omówili również wstępną propozycję lokalizacji pomnika. Miałby ona stanąć na głównym skwerze miasta, bliżej frontonu ratusza. Postać miałaby być zwrócona w kierunku kościółka na górce, który w XVII wieku stanowił środek krzyża tworzonego przez główne ulice miasta. Wizja ta będzie jeszcze przedłożona do zaopiniowania Mazowieckiemu Wojewódzkiemu Konserwatorem Zabytków oraz artystom rzeźbiarzom.

TW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię