Powstanie Straż Gminna. Jest ważny powód

4

PRAŻMÓW Podczas najbliższej sesji radni podejmą uchwałę o powołaniu Straży Gminnej. Jak się dowiedzieliśmy, formacja będzie na razie jednoosobowa. Strażnik Gminny będzie dysponował jednak kompetencjami, które są znacznie szersze niż zwykłego urzędnika. Dzięki temu podejmowane przez niego działania będą skuteczniejsze


W prażmowskim urzędzie jest już osoba, odpowiadająca za utrzymanie porządku na terenie gminy.
– Ten pan sprawdza, czy mieszkańcy nie palą śmieciami, interweniuje gdy wylewane jest szambo czy bezprawnie podnoszony teren – mówi wójt Jan Adam Dąbek. – Mogę zdradzić, że po powołaniu Straży Gminnej, osoba ta zostanie wcielona do nowej jednostki, dzięki czemu zyska większe niż dziś kompetencje. Strażnik będzie niósł pomoc mieszkańcom i będzie w tym o wiele skuteczniejszy.
Wójt przekonuje, że możliwości urzędnika są dziś ograniczone. Nie może on na przykład wejść na teren posesji czy wypisać mandatu za palenie śmieciami. A wzywanie w takich sytuacjach policji bywa problematyczne, bo mundurowi często mają na głowie ważniejsze sprawy.
Powołanie Straży Gminnej nie będzie wiązało się dla nas z dodatkowymi kosztami – zapewnia wójt Jan Dąbek. – Być może za jakiś czas kupimy drona, który będzie badał skład dymu unoszącego się z kominów, ale liczę że uda się pozyskać na to środki zewnętrzne. Dodatkowego samochodu na razie nie potrzebujemy.
W Piasecznie, Konstancinie-Jeziornie, Tarczynie i Górze Kalwarii funkcjonuje od lat Straż Miejska. Gdy Straż Gminna zacznie działać w Prażmowie, jedyną gminą pozbawioną takiej formacji będzie Lesznowola, która – jak udało się nam ustalić – na razie nie planuje powołania straży.

TW

4 KOMENTARZE

  1. Gmina Prażmów jak zwykle kilka kroków za wszystkimi. Inne gminy rezygnują z tej formacji na konto większej ilości policjantów…

  2. Pewnej nocy JAD miał sen. W końcu gwałtownie budzi się zlany potem.
    – Jasiu co z tobą? – zapytuje się żona.
    – I had a dream. Great dream. I have a dream. (Miałem sen. Wielki sen. Mam marzenie.) W gminie Prażmów powstanie straż gminna a moje jedenaścioro dzieci z rady gminy spełni moje marzenie. Jak każde inne. Jakim ja jestem szczęściarzem.
    Całe uzasadnienie do powołania jednoosobowej Straży Wiejskiej, która z czasem będzie się rozrastać i więcej kosztować, bo JAD będzie miał kolejne marzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię