Powstrzymać przemoc w rodzinie

PIASECZNO Wczoraj w piaseczyńskim Domu Kultury odbyło się niecodzienne widowisko. Niebieski koncert to intrygujące połączenie muzyki z projekcją filmu, które ma za zadanie zwrócenie uwagi na problem przemocy w rodzinie oraz nieuregulowanych praw jej ofiar. Głównym organizatorem wydarzenia był Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Piasecznie

Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców Piaseczna. Wszystkich zgromadzonych powitali wiceburmistrzowie Piaseczna Hanna Kułakowska-Michalak i Daniel Putkiewicz.
– Mam wrażenie, że czasami łatwiej jest załatać dziurę w drodze, naprawić i zmodernizować skwer niż rozwiązać prawdziwe problemy, które tkwią w nas i w relacjach między nami – powiedział Daniel Putkiewicz. – Dlatego cieszę się, że jest coraz więcej projektów, które wskazują nam ich istnienie i że próbujemy te problemy wspólnie rozwiązywać – po to byśmy mogli żyć lepiej w gminie Piaseczno.
O stronę muzyczną „Niebieskiego koncertu” zadbała znakomita wokalistka i autorka tekstów Joanna Kondrat – laureatka nagrody głównej im. Anny Jantar oraz nagrody specjalnej radiowej Trójki, przyznanych na 49. Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Jej występowi towarzyszył również „Niebieski film” – zrealizowany w więzieniu film dokumentalny, w którym sprawcy przemocy domowej obnażają mechanizmy swoich działań. Mówią oni, między innymi, o smaku władzy, prezentują okrucieństwo z jakim traktowali swoje ofiary, a ich wypowiedzi uzupełnione są dodatkowo komentarzami ekspertów – Renaty Durdy (kierowniczki Niebieskiej Linii, jednego z największych autorytetów w dziedzinie walki z przemocą) oraz profesora Bogdana de Barbaro (wybitnego psychiatry, wykładowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego). Autorami filmu są z kolei, prowadząca w nim wywiady ze skazanymi, Joanna Kondrat oraz Dariusz Łukawski – dziennikarz i producent telewizyjny.
Niebieski Film jest pierwszym polskim obrazem o ofiarach bez udziału ofiar. Twórcom widowiska zależy na ukazaniu, dającej wiele do myślenia, skali omawianego zjawiska – co 40 sekund w Polsce jedna kobieta pada ofiarą przemocy, co rocznie daje przerażającą liczbę 800 tysięcy.
– Uczestnictwo w Niebieskim Koncercie stanowi ważny głos wsparcia dla ofiar przemocy, przyczynia się do nagłośnienia ich problemu, a także jest formą docenienia misji osób pomagających ofiarom – zarówno zawodowo, jak i na zasadach wolontariatu – mówi Wioletta Urban z Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Piasecznie.
Organizatorzy podkreślali również, że nie należy przy tym piętnować sprawców przemocy, gdyż w wielu przypadkach także i one są ofiarami. Doświadczając w młodości podobnych zachowań wobec siebie powielają je bowiem później w dorosłym życiu.

Grzegorz Tylec

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię