Poznaliśmy projekty Budżetu Obywatelskiego

0

PIASECZNO Wczoraj w piaseczyńskim urzędzie odbyła się prezentacja projektów do pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego w Piasecznie. Wszystkie one wezmą udział w głosowaniu powszechnym, które potrwa od 1 września do 1 października


W trakcie spotkania zaprezentowane zostały wszystkie projekty, które zostały dopuszczone do głosowania. O części z nich opowiedzieli sami wnioskodawcy, a na zakończenie wylosowana została kolejność na kartach do głosowania.
– Chciałbym podziękować wszystkim pomysłodawcom za złożenie projektów – powiedział wiceburmistrz Piaseczna Daniel Putkiewicz. – Pamiętajmy, że to jest dopiero pierwszy rok i pilotaż naszego budżetu. Zobaczymy jak będzie to wszystko wychodziło. Niezależnie jednak od tego, które z projektów wygrają, uważam, że jest to świetny bank pomysłów, z którego będziemy czerpali i który radni i burmistrz będą mogli realizować nie tylko we wskazanych miejscach, ale i w innych częściach gminy.

Pierwszy taki budżet

Przypomnijmy, że na 62 zgłoszone łącznie projekty ostatecznie 35 z nich przeszło pozytywną weryfikację. Jak na pierwszy raz, należy uznać, że jest to bardzo dobry wynik – zwłaszcza na tle sąsiedniej Góry Kalwarii, gdzie zgłoszono cztery projekty, a przeszedł… tylko jeden.
– Aby projekt był dopuszczony do głosowania, musiał on spełniać wymogi budżetu określone w regulaminie – mówi Miłosz Gibas z Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno. – Odrzuciliśmy tylko te projekty, które były z nim niezgodne. Niestety, jest ich dużo, ale uznaję, że to dlatego, że dopiero uczymy się funkcjonować z Budżetem Obywatelskim – nie tylko urzędnicy, ale i mieszkańcy.
Warto podkreślić, że projekty były odrzucane jedynie w przypadku poważnych błędów. Najczęściej dlatego, że ich koszty nie mieściły się w maksymalnej dopuszczalnej kwocie przeznaczonej na jeden projekt (w wysokości 100 tysięcy złotych), zostały one zgłoszone poza granicami administracyjnymi miasta Piaseczno, formularz nie zawierał wymaganej listy poparcia z 15 podpisami mieszkańców lub został złożony po terminie.
– Mieliśmy głosy ze strony mieszkańców dotyczące kształtu obszarów terytorialnych – zaznacza Miłosz Gibas. – Niektórzy sugerują, że są one źle zaznaczone. Jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie pomysłodawców i mieszkańców. Rozważamy również w przyszłym roku dopuszczenie do głosowania i składania projektów osób niepełnoletnich – np. od 15 czy 16 roku życia, bo w wielu miastach tak to właśnie funkcjonuje.

Zdecydują mieszkańcy

Wrześniowe głosowanie odbędzie się w oparciu o podział miasta na poszczególne obszary terytorialne. Każdy mieszkaniec Piaseczna będzie mógł zagłosować w jednym, wybranym obszarze.
– Będzie wybranych tyle projektów, aby wykorzystać całą kwotę przeznaczoną na dany obszar terytorialny – wyjaśnia Miłosz Gibas.
Głosować będzie można zarówno klasycznie – w wersji papierowej, jak i przez Internet. Urząd planuje wystawić w wielu punktach w mieście urny wyborcze albo komputerowe kioski do głosowania. Wyniki mają być znane do 6 października.
Niestety, nie wszędzie zgłoszono na tyle dużo projektów żeby głosowanie w ogóle się odbyło (szacunkowy koszt ich realizacji był niższy niż kwota przeznaczona na dany obszar). Pomysłodawcy siedmiu projektów w obszarach Piaseczno Północ („Zielona bariera wzdłuż Puławskiej”) oraz Piaseczno Centrum I („Klony na Rynku Piaseczyńskim”, „Animacja w bibliotece – zajęcia literacko-plastyczne wokół książki”, „E-senior w świecie aplikacji mobilnych”, „Bezpieczne przejścia dla pieszych w centrum miasta – kocie oczy”, „Nareszcie bez smyczy – wybieg z przeszkodami Chyliczkowska” i „Uspokojenie ruchu na ul. Jarząbka poprzez zainstalowanie dwóch progów zwalniających przy przedszkolu, ul. Strusiej, przy nowym parkingu ul. Jarząbka”) mogą być więc pewni ich przyszłorocznej realizacji.
Z opisem wszystkich projektów dopuszczonych do głosowania w ramach Budżetu Obywatelskiego w Piasecznie na rok 2018, wraz z komentarzami pomysłodawców, zapoznać się można tutaj.

Grzegorz Tylec

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię