Prawie 12 mln zł na inwestycje. Wójt: rządzimy się po gospodarsku

2

PRAŻMÓW Wójt Jan Dąbek przekazał radnym projekt budżetu gminy na przyszły rok, który ma zostać uchwalony 18 grudnia. Dochody zaplanowano na ponad 66 mln zł i niemal tyle samo mają wynieść wydatki. Z tego prawie 12 mln zł gmina chce przeznaczyć na inwestycje, przy czym ta kwota może jeszcze wzrosnąć


– Nasz budżet jak zwykle został zaprojektowany po gospodarsku – wydamy tyle, na ile nas stać, bez zadłużania się – podkreśla wójt Jan Dąbek. Niewielki, 140-tysięczny deficyt, ma zostać pokryty tak naprawdę przychodami z niewykorzystanych środków pieniężnych z poprzednich lat. Wójt podkreśla, że w tej chwili całe zadłużenie gminy wynosi raptem 700 tys. zł. Zobowiązanie to wynika z niskooprocentowanej pożyczki, która najprawdopodobniej zostanie wkrótce umorzona. – Nie emitujemy obligacji, unikamy zaciągania kredytów, a i tak inwestycje będą stanowiły przynajmniej 18 proc. naszych wydatków – chwali się wójt Dąbek. – Proszę wskazać mi drugą gminę z takimi wskaźnikami.

Priorytetem budowa przedszkola

W projekcie budżetu na inwestycje zarezerwowano nieco ponad 11,7 mln zł. Ta kwota może jeszcze wzrosnąć, bo gmina stara się pozyskać środki zewnętrzne na drogi oraz pożyczkę z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska na rozwijanie sieci kanalizacji sanitarnej.
Jednym z najważniejszych planowanych na przyszły rok zadań ma być budowa żłobka i przedszkola dla 150 dzieci w Jaroszowej Woli. Inwestycja ma kosztować łącznie około 10 mln zł, a w przyszłym roku zarezerwowano na nią 3 mln zł. Pół miliona złotych ma pochłonąć przebudowa kuchni w zespole szkolno-przedszkolnym w Prażmowie, a 1 mln zł rozbudowa urzędu gminy. Za te pieniądze ma zostać zaadaptowana góra budynku oraz rozbudowany parter na wysokości sali konferencyjnej. Sporo środków (bo aż 3,5 mln zł) zarezerwowano na budowę i modernizację gminnych dróg. W planach jest też przebudowa mostu na rzece Zielonej w Uwielinach, budowa kilkunastu placów zabaw, budowa oświetlenia ulicznego w wielu miejscowościach czy przebudowa za 0,5 mln zł budynku w Woli Prażmowskiej wraz z rewitalizacją przylegającego do niego terenu. W budynku docelowo ma mieć swoje biuro spółka komunalna. Inną ważną inwestycją będzie remont zabytkowego dworku Ryxów w Prażmowie, co ma w przyszłym roku pochłonąć 0,6 mln zł.

Woda i kanalizacja

Wójt Dąbek nie ukrywa, że liczy na pożyczkę z NFOŚ, która pozwoli rozpocząć duży projekt kanalizacyjny. W pierwszej kolejności kanalizacja ma być układana wzdłuż dróg powiatowych: od Zalesia Górnego do Uwielin oraz od ul. Granicznej w Ustanowie do Kędzierówki. Innym priorytetem jest budowa stacji uzdatniania wody w Prażmowie, która może kosztować nawet 5 mln zł. Na przyszły rok zaplanowano rozpoczęcie tej inwestycji.

TW

2 KOMENTARZE

 1. “wydamy tyle, na ile nas stać, bez zadłużania się” a trochę dalej “Wójt Dąbek nie ukrywa, że liczy na pożyczkę z NFOŚ”
  Kredyty wezmą powołane gminne spółki.

  • Szkoda, że nie pomyśli o powołanie spółki wodnej, która zajęłaby się melioracją w Ustanowie.
   Poza tym priorytetem powinna być kanalizacja największej wsi czyli Ustanowa.
   Obietnice to On lubi… a kiedy realizacja ?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię