PRAŻMÓW W roku szkolnym 2022/23 nauczyciele z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Prażmowie wzięli udział, w ramach programu Erasmus plus, w różnych wyjazdach zagranicznych
Uczestnicy projektu odwiedzili kilka krajów, między innymi Finlandię, gdzie wzięli udział w szkoleniach metodycznych „Fiński model edukacji” oraz „Klasowa współpraca: nauczyciele jako trenerzy, klasy jako zespoły”, a także zwiedzili miejscowe szkoły. W Hiszpanii uczestniczyli z kolei w kursie „Narzędzia multimedialne w edukacji”, a jako że wszystkie zajęcia prowadzone były w języku angielskim, stały się one dodatkowo znakomitą okazją do jego podszlifowania. Osobne kursy językowe dla nauczycieli odbyły się również na Malcie, we Włoszech i w Chorwacji.
Wyjazdy zagraniczne były jednak tylko częścią projektu. Niedawno odbył się także Erasmus Day, który stworzył warunki do poznawania kultur innych krajów, przeprowadzenia zajęć tematycznych w klasach, a także przeszkolenia rady pedagogicznej z zakresu nowych narzędzi multimedialnych w edukacji. A jakie korzyści wynieśli prażmowscy nauczyciele z udziału w unijnym programie?
– Będąc w Finlandii przekonaliśmy się, że edukacja i szkolnictwo są tam traktowane jako inwestycja, a nie koszt – mówi Aneta Królak, uczestniczka programu. – Zobaczyliśmy świetnie wyposażone szkoły, a także spotkaliśmy się z etosem nauczyciela, którym może zostać tylko najlepszy student. Przyniosło to dużo refleksji o polskim systemie nauczania, ale także kontakty międzynarodowe, dzięki którym, już tam na miejscu, wzięłam udział w konferencji dla nauczycieli z Chin o najnowszych aplikacjach wykorzystywanych w edukacji.
Prażmowscy nauczyciele, którzy mają nadzieję na kontynuowanie projektu, zdobyli również kompetencje z zakresu stosowania aplikacji w nauczaniu oraz poznali przydatne narzędzia do pracy z grupą jako zespołem.