Premiera iPhone 14 – cena, specyfikacja, wygląd

0

Co roku jedną z najbardziej oczekiwanych premier jest nowy telefon od Apple. Tak właśnie było i w 2022. O premierze iPhone 14 miłośnicy technologii rozmawiali miesiącami, szczegółowo analizując wszystkie mniej lub bardziej oficjalne informacje na temat nowej odsłony iPhone. Czy iPhone 14 zaskakuje? Czas przyjrzeć się temu modelowi dokładnie i przeanalizować, co tym razem przygotował dla nas technologiczny gigant.

iPhone 14 – jakie ma warianty?

Zanim przystąpimy do oceny iPhone 14, warto mieć świadomość, że tak naprawdę otrzymujemy nie jeden, a cztery telefony.

W jakich wariantach możemy kupić flagowca Apple?

 • iPhone 14,
 • iPhone 14 Plus,
 • iPhone Pro,
 • iPhone Pro Max.

Jak łatwo możemy się zorientować, Apple tym razem nie proponuje iPhone w wersji mini – tak, jak było choćby przy poprzedniej generacji telefonów. Było to budżetowe rozwiązanie, które odpowiadało również miłośnikom smartfonów o mniejszych gabarytach. Tym razem dostajemy sprzęty w dwóch standardowych rozmiarach: iPhone 14 i iPhone 14 Pro mają 6,1 cala, większe od nich iPhone 14 Plus i iPhone Pro Max – 6,7 cala.

Którą opcję wybrać? To zależy od naszych potrzeb i zakładanego budżetu. Jak plasują się ceny tych sprzętów? Trzeba odnotować, że iPhone 14 kupimy już za nieco powyżej 5000 zł, decydując się na iPhone Plus musimy być gotowi na większy o ponad 1000 zł wydatek. A wersje dla profesjonalistów? Tutaj, w zależności od wersji, przedział cenowy zaczyna się powyżej 7000 zł. Za iPhone Pro Max 1 TB zapłacimy ponad 10 0000 zł. Wersję z mniejszą pamięcią możemy kupić o ponad 1000 zł taniej.

Wygląd iPhone 14 – czy różni się od iPhone 13?

Klasyczną wersję iPhone 14 na pierwszy rzut oka trudno odróżnić od sprzętu poprzedniej generacji. Apple nie zapowiadał rewolucji w designie wersji regularnej: sprzęt dobrze leży w ręku i efektownie się prezentuje. Co więcej, możemy wybierać spośród kilku bardzo ciekawych wersji kolorystycznych.

Jakie są dostępne kolory? Telefon iPhone 14 i iPhone 14 Plus kupimy w następujących wersjach kolorystycznych:

 • niebieski,
 • fioletowy,

 • czarny (północ),
 • księżycowa poświata,

Uważnie przyglądając się iPhone 14 Pro i Pro Max dostrzeżemy ważną innowację w wyglądzie urządzenia. Właśnie w tych wersji flagowca Apple postanowiło pozbyć się wycięcia na przedni aparat, tzw. notcha, zastępując je funkcją zwaną dynamic island. To pole, które jest widoczne zawsze, gdy iPhone jest odblokowany – możemy na nim wyświetlać niektóre aktywności w ramach określonych widgetów. To wygodne i efektowne rozwiązanie, które jest wyjściem naprzeciw użytkownikom domagającym się pozbycia się notcha.

Dobrze mieć świadomość, że kolorystyka telefonów w tej wersji różni się od wymienionej wyżej wersji podstawowej. Możemy postawić na sprzęt w następujących barwach:

 • głęboka purpura,
 • złoty,
 • srebrny,
 • gwiezdna czerń.

Specyfikacja iPhone 14 – na co zwracać uwagę?

Tak jak w przypadku wyglądu, tak również uważnie przyglądając się specyfikacji iPhone 14 w wersji klasycznej, nie znajdziemy rewolucyjnych zmian w porównaniu do poprzedniej generacji. Istotną nowością wartą odnotowania jest funkcja wykrywania zderzenia, dostępna w każdym z modeli iPhone 14. Jej celem jest przyspieszenie wezwania pomocy w przypadku kolizji drogowych.

W iPhone 14 Pro i Pro Max warto przyjrzeć się głównemu aparatowi 48 Mpix (w wersji klasycznej główny aparat ma 12 Mpix). Za płynne działanie urządzenia odpowiada czip A16 Bionic.

Miłośnicy selfie docenią autofokus w aparacie przednim i True Deepth, pozwalająca przechwytywać szczegółowe dane twarzy i tworzyć dla niej mapę głębi – to funkcje dostępne we wszystkich wersjach iPhone 14.

iPhone 14 w sklepie MediaMarkt cieszy się dużym powodzeniem. Szukając nowego smartfona, trudno nie brać pod uwagę telefonu Apple!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię