Prezenty dla „jedynki” z okazji 100. urodzin

4

PIASECZNO W poniedziałek rano odbyła się uroczystość nadania Szkole Podstawowej nr 1 przy ul. Świętojańskiej imienia Józefa Piłsudskiego. Placówka zyskała też sztandar z podobizną marszałka, a na elewacji budynku zawisła pamiątkowa tablica


O pomyśle nadania szkole nowej nazwy pisaliśmy już w lutym. Zmiany patrona, którym była do niedawna 4. Pomorska Dywizja Piechoty im. Jana Kilińskiego, chciała społeczność SP nr 1, a więc nauczyciele, uczniowie i ich rodzice.
– Poprzednia nazwa nie dość, że długa, była nieco kłopotliwa – tłumaczyła Krystyna Łęcka, dyrektor placówki. – Poza tym pierwszym patronem naszej szkoły, która funkcjonuje od 11 listopada 1918 roku, był Józef Piłsudski.
Przeprowadzono zakończone głosowaniem konsultacje, w których do wyboru oprócz marszałka, były także nazwy Obrońców Ojczyzny i Jana Pawła II. Wygrała jednak kandydatura Józefa Piłsudskiego. Następnie, 18 kwietnia, rada miejska podjęła uchwałę dotyczącą zmiany nazwy szkoły, która weszła w życie 3 września.

Kuźnia piaseczyńskich elit

Zaproszonych na uroczystość gości powitała Krystyna Łęcka.
– Obchody 100-lecia istnienia szkoły połączone z nadaniem jej nazwy to dla nas wszystkich chwila wielkiej radości – mówiła. – Zawsze byliśmy zwartą społecznością tworzoną przez uczniów, rodziców i nauczycieli, którzy oddawali jej swój entuzjazm i serce. Mimo że na przestrzeni lat szkoła ewaluowała, zawsze była to placówka prężnie działająca, w której uczniowie mogli rozwijać swoje zdolności i zainteresowania. Sukcesy naszych uczniów były dla nas motywacją do ciężkiej pracy i powodem do dumy. To właśnie tu kształtowały się kolejne pokolenia mieszkańców Piaseczna.


Dyrektor Łęcka mówiła też o szkole w obecnych czasach, do której uczęszcza około 1400 uczniów. Wśród nich są także dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Podkreślała, że coraz nowocześniejsze stają się metody pracy w dziedzinie edukacji, a placówka z powodzeniem realizuje różnego rodzaju programy unijne. – Tę szkołę tworzyli, tworzą i będą tworzyć ludzie z pasją i zaangażowaniem, którzy na co dzień pokazują dzieciom świat i otwierają im drzwi do dorosłości – dodała dyrektor Łęcka. Na zakończenie poprosiła wszystkich o minutę ciszy dla uczczenia pamięci osób, które tworzyły historię szkoły.

Szkoła otrzymała sztandar

Po przeczytaniu uzasadnienia nadania szkole imienia Józefa Piłsudskiego oraz odczytaniu przez Piotra Obłozę, przewodniczącego rady miejskiej stosownej uchwały, przedstawiciele rady rodziców wręczyli Krystynie Łęckiej sztandar szkoły. Ta z kolei przekazała go uczniom. Następnie odbyło się uroczyste ślubowanie.

Po krótkim występie artystycznym w wykonaniu szkolnego chóru, delegacja uczniów, rodziców, nauczycieli i przedstawicieli lokalnego samorządu udała się przed budynek, gdzie odsłonięto tablicę pamiątkową.

Tomasz Wojciuk

4 KOMENTARZE

  1. Przykro mi, że nie wspomniano ani słowem
    o podarowanej przeze mnie z tej okazji
    kopii obrazu Kossaka – Józef Piłsudski na Kasztance.
    Zaproszenie otrzymałem pocztą dzień po uroczystości.
    Janusz Jabłoński

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię