Program ochrony bezdomnych zwierząt

3

PIASECZNO Co roku radni uchwalają program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy Piaseczno.

Współpraca ze schroniskiem „Na Paluchu”

Znalezionym bezpańskim zwierzętom zapewniamy miejsca w schronisku dla zwierząt. Bezdomny zwierzak jest odławiany i przekazywany do schroniska „Na Paluchu” na podstawie porozumienia międzygminnego podpisanego we wrześniu 2017 r. między gminą Piaseczno a m. st. Warszawa. W 2020 roku przekazane schronisku zostały 302 zwierzaki, w tym 182 psy i 120 kotów. W ramach porozumienia schronisko zwierzęta leczy, sterylizuje/kastruje oraz przekazuje do adopcji.

Wiceburmistrz Piaseczna prezentuje kota do adopcji przebywającego w schronisku „Na Paluchu”

Adopcja zwierząt

Schronisko „Na Paluchu” prężnie działa w kwestii znajdowania chętnych adoptować czworonoga. Obecnie adopcje odbywają się 7 dni w tygodniu w godz. 12 – 17 z zachowaniem zasad bezpieczeństwa przed zakażaniem wirusem Covid-19. W procesie adopcyjnym pomaga wielu wolontariuszy, a wspierają go akcje promocyjne w mediach społecznościowych i wyszukiwarka zwierząt czekających na nowy dom, która filtruje dane po płci, wieku, wadze i innych kategoriach. Wg. najnowszych informacji ze schroniska w 2020 roku adoptowanych zostało ok. 81% psów i 79% kotów, które trafiły do niego z obszaru naszej gminy.

Odławianie zwierząt

Odławianiem bezdomnych zwierząt z terenu gminy Piaseczno i przekazywaniem ich do schroniska „Na Paluchu” w tym roku zajmuje się firma PRIMA – VET Dariusz Różycki. To tutaj sprawdzane jest, czy zwierzę ma chip. Jeśli właściciel się odnajdzie czworonóg wraca do domu, jeśli nie, po 24 godzinach jedzie do schroniska. Firma PRIMA – VET zapewnia również całodobową pierwszą pomoc lekarską bezdomnym zwierzętom z naszego terenu jeśli zostały poszkodowane w wypadku komunikacyjnym lub zostały okaleczone w inny sposób.

Pies szukający nowego domu, obecnie w schronisku „Na Paluchu”

Pomoc dzikim zwierzętom

Jednym z elementów gminnego programu opieki nad zwierzętami oprócz zwierząt domowych jest też udzielanie pomocy chorym i rannym dzikim zwierzętom. Wydział Ochrony Środowiska podpisaną ma umowę z fundacją Animal Rescue na udzielanie pierwszej pomocy zwierzętom w terenie, a także ich transport do ośrodków zdrowia czy uwalnianie ich w miejscach przyrodniczych. Fundacja interweniuje także w przypadku zagrożenia ptasich lęgów podczas prowadzonych remontów budynków.

Akcja bezpłatnego chipowania oraz sterylizacji/kastracji

Gmina już od wielu lat prowadzi akcję bezpłatnego chipowania oraz sterylizacji/kastracji zwierząt, których właściciele mieszkają na terenie Gminy Piaseczno. W 2020 roku zachipowanych zostało 419 zwierząt, w tym 165 psów i 254 koty. Usługa jest dostępna przez cały rok w gabinetach weterynaryjnych, z którymi gmina ma podpisaną umowę. Aktualny wykaz placówek weterynaryjnych współpracujących z gminą znajduje się na stronie: bezpłatna akcja sterylizacji, kastracji i chipowania zwierząt dla mieszkańców gminy Piaseczno 2021.

Zabiegów sterylizacji / kastracji wykonano w 2020 r. łącznie 531, z czego 185 u psów a 254 u kotów. Zabiegom poddano też 92 koty bezdomne/ wolno żyjące. Gmina zapewnia też opiekę wolno żyjącym kotom poprzez ich dokarmianie.

Ogółem na realizację programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy Piaseczno w 2021 planujemy przeznaczyć kwotę 995 tys. zł.

– Konsekwentna realizacja przyjętego programu przynosi spadek bezdomnych zwierząt na naszym terenie – mówi wiceburmistrz Piaseczna Hanna Kułakowska-Michalak. – Współpraca ze wszystkim podmiotami uczestniczącymi w programie przebiega sprawnie. Wsparciem są też nasi mieszkańcy, których przejmuje los bezdomnych zwierząt – dodaje pani wiceburmistrz.

Informację o bezdomnym zwierzęciu należy przekazywać do Straży Miejskiej pod numerem telefonu 986.

Zapraszamy też do zakładki “adoptuj zwierzaka“, gdzie znaleźć można wyjaśnienia co robić, gdy zwierzę zgubimy, oraz gdy znajdziemy bezpańskiego psa lub kota.

Biuro Promocji i Kultury

3 KOMENTARZE

  1. Pani wice lansuje się bez końca.
    Na uwagę i szacunek zasługują wspaniali wolontariusze którzy anonimowo bez fleszy i kamer wyprowadzają,czyszczą klatki i karmią potrzebujące zwierzaki.
    P.Hania robi to za duuużą kasę(tylko ustawka z łagodnym kotkiem) .
    A w białym żakieciku to tylko do zdjęcia-chyba kupek wyjmować z boksów nie będzie?Nie jest moją faworytką ,niestety kariera zamiast uczciwości,totalny brak wiarygodności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię