Przedszkole wciąż niegotowe. Kolejny zapowiadany termin otwarcia to początek stycznia

0

GÓRA KALWARIA Dzieci miały przeprowadzić się do nowo wybudowanej placówki w Baniosze do końca września, potem października i listopada. Wedle najnowszych zapowiedzi nastąpi to na początku przyszłego roku


Wybudowane kosztem 2,6 mln zł przedszkole przy ul. Kościelnej nie ma szczęścia. Najpierw długo gmina nie mogła znaleźć wykonawcy inwestycji (firmę udało się wybrać dopiero w czwartym przetargu!), a teraz nie można doczekać się jego otwarcia. Jeszcze poprzednie władze gminy zapowiadały, że obiekt będzie oddany pod koniec września. Jednak później okazało się, że ze względu na długie oczekiwanie na przyłącze gazowe, termin inauguracji znów trzeba przesunąć. Wydawało się, że najpóźniej na listopad (jak nas informowano).

– W przedszkolu cały czas trwają drobne prace wykończeniowe, obecnie związane z zaleceniami wydanymi przez straż pożarną – informuje wiceburmistrz Mateusz Baj. – Odbiory trwają i zakończą się one wydaniem pozwolenia na użytkowanie przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego. Jeśli uda nam się zakończyć wszystkie procedury przed świętami, a do tego dążymy, chcielibyśmy, aby przedszkole zaczęło działalność tuż po nowym roku – dodaje.

Niemal zakończyła się  również przebudowa ul. Kościelnej, przy której położona jest placówka. Droga również przechodzi procedurę odbiorczą.

Problemy może mieć firma budująca przedszkole. Wedle wyliczeń ratusza, za opóźnienie w realizacji inwestycji – zgodnie z zapisami kontraktu – może zostać ukarana nawet kwotą około 300 tys. zł. Jak bowiem tłumaczy Mateusz Baj, obecne władze gminy „chcą odejść od automatycznego darowania kar wykonawcom, czy spóźnili się z realizacją inwestycji o 2 miesiące czy pół roku”.

– Ryzyko, jak w tym przypadku, że gaz nie zostanie podłączony do budynku na czas leży po stronie przedsiębiorcy. To on powinien z odpowiednim wyprzedzeniem złożyć wniosek o przyłącze – tłumaczy zastępca burmistrza. Mateusz Baj zastrzega, że w tym przypadku sprawa kary zostanie jeszcze dokładnie przeanalizowana po wysłuchaniu argumentacji wykonawcy. – Obecnie czekamy, aż zakończy prace i odda nam budynek – mówi.

Przypomnijmy, że na Kościelną przeprowadzi się przedszkole w Wilczynku. W nowoczesnym obiekcie przygotowywane jest miejsce dla trzech oddziałów, czyli 75 dzieci. Placówka w Wilczynku mieści się w ciasnym, zabytkowym dworku, którego nie udało się rozbudować ze względu na obostrzenia postawione przez mazowieckiego konserwatora zabytków. Pojawili się też spadkobiercy właścicieli dawnego folwarku Wilczynek i odnosić sukcesy w odzyskiwaniu majątku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię