KONSTANCIN-JEZIORNA W Hugonówce wyeksponowano malarstwo i grafiki Małgorzaty Pomorskiej. Wystawa „Sen nocy letniej” otwarta będzie do 25 lutego, wstęp jest wolny


Dzieła Małgorzaty Pomorskiej to głównie prace na papierze, w których powtarzającym się motywem jest postać kobieca i towarzyszący jej kot. Artystka zafascynowana techniką pastelu i tradycyjnymi technikami graficznymi, przede wszystkim akwafortą, od wielu lat tworzy własny, niepowtarzalny świat, nacechowany liryzmem i delikatnością. Tytuł wystawy „Sen nocy letniej” odnosi się do znanego powszechnie dzieła Williama Szekspira.

– Nie chciałabym, żeby moje dzieła były odzwierciedleniem rzeczywistości, mają widza przenieść do innego, magicznego świata, lekkiego, letniego snu, by mógł na swój sposób zwiedzać intymny świat moich obrazów – mówi Małgorzata Pomorska.

W swojej ulubionej technice akwaforcie również dostrzega elementy magii, ponieważ końcowy efekt pracy jest odwrotnością projektu, jego lustrzanym odbiciem. W dodatku, trudno przewidzieć, w jaki sposób to, co wyrysowane na płytce pokrytej werniksem, po wytrawieniu, zaistnieje na odbitce.

– Zaprosiliśmy do nas tę artystkę, ponieważ grafiki, powstające zgodnie z tradycyjnymi metodami stają się rzadkością. W dobie wirtualizacji i cyfryzacji artystę zastępuje komputer, a pani Małgorzata tworzy swoje grafiki tradycyjnie, bez uczucia najnowocześniejszych technologii, co sprawia, że są wyjątkowe – powiedziała Hanna Kaniasta, kurator wystawy podczas wernisażu. Otwarcia ekspozycji dokonała z nią Edyta Markiewicz-Brzozowka, dyrektor Konstancińskiego Domu Kultury oraz autorka obrazów.

Małgorzata Pomorska (38 lat) jest absolwentką Wydziału Grafiki Warsztatowej Europejskiej Akademii Sztuk. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała w 2004 roku, pod kierunkiem prof. Waldemara Szysza. Aneks do dyplomu z suchego pastelu, zrobiła pod kierunkiem dr Anety Jaźwińskiej. Od kwietnia 2004 roku jest pedagogiem i menadżerem w Montessori Academy for International Children. Artystka prezentowała swoją twórczość na wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych w Nicei, Sztokholmie, Londynie, Miami na Florydzie, Waszyngtonie, Paryżu, Kopenhadze, Warszawie, Gdańsku i Olsztynie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię