Przygotuj swoje auto do wakacyjnych podróży! Dlaczego warto rozszerzyć polisę o AC?

0

Wyjazd samochodem na urlop samodzielnie, z rodziną czy z paczką przyjaciół może być ekscytującą przygodą. W ramach planowania takiej podróży powinieneś zadbać o własne bezpieczeństwo. Jak przygotować auto do wakacyjnych wojaży? Ubezpieczenie OC może okazać się niewystarczające.

Podstawowe ubezpieczenie na wyjazd zagraniczny

Podobnie jak w Polsce, w większości krajów europejskich honorowane jest polskie ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu mechanicznego, czyli OC. Do podróżowania po krajach UE potrzebujesz jedynie potwierdzenia zawarcia polisy.

Jednak nie wszędzie zwykłe OC wykupione w polskim towarzystwie ubezpieczeniowym będzie wystarczające. Jeśli wybierasz się do takich krajów jak Albania, Azerbejdżan, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Iran, Ukraina, Macedonia, Turcja, Tunezja, Maroko będziesz potrzebował Zielonej Karty. W UNIQA dokument ten wydamy Ci bez dodatkowych opłat. W przeciwnym wypadku będziesz musiał uzyskać odpowiednią polisę OC na terenie wymienionych krajów tzn. wykupić ubezpieczenie graniczne przed wjazdem na dane terytorium.

Wyjątkiem od reguły jest Kosowo, gdzie bez względu na posiadane ubezpieczenie OC zawsze przy wjeździe na teren tego kraju trzeba wykupić tamtejszą ochronę.

Dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne – czy warto je wybrać na wyjazd zagraniczny?

Pamiętaj, że ubezpieczenie OC zapewnia Ci ochronę przed ponoszeniem wyłącznie finansowych konsekwencji szkód osobowych i majątkowych spowodowanych w ruchu drogowym osobom poszkodowanym. Jeśli to Twój samochód ulegnie uszkodzeniu w wyniku działania sił natury czy nieznanych osób trzecich albo zostanie skradziony, OC nie pokryje związanych z tym kosztów. Nie otrzymasz wypłaty odszkodowania, jeśli Twoje auto zostanie uszkodzone w czasie stłuczki czy wypadku spowodowanego z Twojej winy czy osoby kierującej Twoim pojazdem.

Inaczej będzie, jeśli wykupisz fakultatywne ubezpieczenie AC. Zapewni Ci ono większe poczucie bezpieczeństwa, co w dłuższej podróży autem za granicę jest zdecydowanie potrzebne. Ile kosztuje takie ubezpieczenie? To zależy od rodzaju samochodu, historii ubezpieczeniowej właściciela czy tego, jakie opcje wybiera w takiej polisie. Kalkulator autocasco na stronie towarzystwa UNIQA ułatwi Ci wyliczenie składki na autocasco.

Prócz niego możesz wykupić na wakacyjny wyjazd ubezpieczenie assistance, które stanowi pożądane uzupełnienie ubezpieczeń komunikacyjnych. Możesz je nabyć jako dodatek do polisy OC, ale i kupić pakiet OC i AC w wybranym wariancie. Takie wsparcie zapewni Ci m.in. pomoc prawną, usługi tłumacza za granicą czy holowanie pojazdu lub jego naprawę w miejscu awarii.

Kontrola stanu technicznego

Równolegle z zapewnieniem swojemu pojazdowi odpowiednich ubezpieczeń, powinieneś skontrolować jego stan techniczny. Wybierz się do warsztatu, gdzie mechanicy przeprowadzą gruntowny przegląd samochodu.

We własnym zakresie możesz sprawdzić stan płynów eksploatacyjnych, takich jak płyn chłodniczy, hamulcowy, wspomagania kierownicy i płyn do spryskiwaczy. Powinieneś też upewnić się, jaka jest ilość oleju w silniku – jeśli jego poziom jest zbyt niski, należy go uzupełnić. Ponadto możesz sprawdzić ciśnienie w oponach – prawidłowe jego wartości znajdują się na tabliczce znamionowej. Na niemal każdej stacji benzynowej możesz dopompować koła za pomocą kompresora.

Na wyposażeniu pojazdu powinieneś mieć komplet żarówek na wymianę, gdyby któraś uległa przepaleniu, a także apteczkę, trójkąt ostrzegawczy, lewarek, zapasowe koło lub zestaw naprawczy oraz kamizelkę odblaskową.

U mechanika zaś przegląd techniczny pojazdu będzie bardziej zaawansowany. Przede wszystkim obejmie on skontrolowanie stanu hamulców, oświetlenia, układu kierowniczego, zawieszenia czy akumulatora i układu elektrycznego. Jeśli wszystko będzie w porządku, możesz już pakować bagaże do samochodu i wyruszać w podróż wakacyjną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię