Przypomną wielkie zwycięstwo sprzed 100 lat. Na trasę ruszy „Pociąg ochotników”

1

PIASECZNO Już w najbliższy weekend odbędą się wydarzenia upamiętniające Bitwę Warszawską 1920 roku. Podczas pikniku historyczno-edukacyjnego „Zostań Ochotnikiem 1920” będzie można obejrzeć zabytkowe pojazdy, wyposażenie i mundury, ale też odbyć niezwykłą podróż w czasie


Piknik odbędzie się już w najbliższą sobotę i niedzielę. Głównie na stacji kolejki wąskotorowej w centrum miasta, choć nie tylko. Obchody rocznicy Bitwy Warszawskiej zainicjuje msza święta w kościele św. Anny, która rozpocznie się 12 września o godz. 14. Odbędzie się ona w intencji 236. pułku piechoty Legii Akademickiej i jej dowódcy, podporucznika Mieczysława Słowikowskiego, który przyszedł na świat w pobliskim Jazgarzewie. Po mszy uczestnicy obchodów złożą wieniec pod ratuszem, gdzie znajduje się tablica upamiętniająca marszałka Józefa Piłsudskiego. Następnie na rynku będzie można obejrzeć wystawę zrekonstruowanych pojazdów wojskowych, walczących na frontach I wojny światowej. Po uformowaniu Defilady Historycznej wszyscy widzowie, jak również rekonstruktorzy udadzą się na teren kolejki wąskotorowej.
Sporo atrakcji organizatorzy zaplanowali na niedzielę. O godz. 13 na stacji zostanie otwarta wystawa historyczna, która będzie czynna do godz. 18. Z kolei o godz. 11 na trasę ruszy specjalny pociąg. Na trasie jego przejazdu zostaną odtworzone scenki historyczne, nawiązujące do wyjazdu ochotników na front wojny polsko-bolszewickiej. W Tarczynie będzie można obejrzeć jak wyglądała rekrutacja, a następnie pożegnania rodzin z młodymi żołnierzami. W drodze powrotnej do Piaseczna będą rozgrywały się kolejne sceny. Po przyjeździe na stację początkową, około godz. 16.30 odbędzie się wilki finał, czyli rekonstrukcja historyczna „Na Polach Chwały 1920”, podczas której zobaczymy mundury, uzbrojenie, repliki samochodów z okresu Bitwy Warszawskiej, a także… improwizowany pociąg pancerny!
Zapraszam na stację wszystkich mieszkańców, naprawdę sporo będzie się tego dnia działo. Nie zabraknie też widowiskowych efektów specjalnych – zachęca Michał Duraj, wiceprezes Piaseczyńsko-Grójeckiego Towarzystwa Kolei Wąskotorowej.

TW

1 KOMENTARZ

  1. „Zostań Ochotnikiem 1920”
    ==================
    A do POW też będzie można się zapisać?
    Nie? To może chociaż do AK?
    Historia lubi się powtarzać – pierwszy raz jako tragedia, drugi jako farsa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię