Psycholog i psychiatra bliżej nas

0

KONSTANCIN-JEZIORNA O ponad 100 procent ma wzrosnąć w ciągu kilku lat odsetek Polaków, którzy będą korzystać z pomocy psychologicznej – wynika z zeszłorocznego badania ARC Rynek i Opinia.

Coraz częściej profesjonalna pomoc psychologiczna jest traktowana jako pomoc lekarska. Coraz więcej osób chce, aby ich życie było lepsze i zdają sobie sprawę z tego, że równowaga psychiczna jest tego elementem. Pójście na terapię nie jest już tematem tabu, tym bardziej, że wiele znanych i szanowanych osób otwarcie mówi, że taką terapię przeszli i poprawiło to ich życie. Nieustannie zwiększa się rola psychologa i psychiatry w naszym życiu. Ludzie uświadomili sobie, że zdrowie psychiczne jest tak samo ważne, jak zdrowie fizyczne. Po psychologiczne wsparcie może zgłosić się każdy, kto doświadcza życiowych trudności.
Ciężko się przyznać do tego, że potrzebujemy pomocy. Często wstydzimy się swoich dolegliwości i nie mówimy innym o naszych problemach. Kiedy rozmowa z bliskimi nie pomaga, warto zasięgnąć porady lekarza psychiatry lub psychologa.
Psychiatra jest osobą, do której można zwrócić się o pomoc – to specjalista od ludzkiej psychiki. Wie, jak funkcjonuje nasz mózg, w oparciu o medyczną wiedzę potrafi dobrać odpowiednie leczenie farmakologiczne, jeśli jest taka potrzeba.
„…naczelną wartością dla psychologa jest dobro drugiego człowieka. Celem jego działalności profesjonalnej jest niesienie pomocy innej osobie w rozwiązywaniu trudności życiowych i osiąganiu lepszej jakości życia na drodze rozwoju indywidualnych możliwości oraz ulepszaniu kontaktów międzyludzkich” (Kodeks etyczno-zawodowy psychologa).
Psychiatra i psycholog – te dwie jednostki wzajemnie ze sobą współpracują, to właśnie praca tego duetu może przynieść pożądane skutki i przyspieszyć leczenie chorej osoby.
Pierwsza wizyta u psychologa lub psychiatry jest sytuacją, przed którą możemy odczuwać niepokój. Pamiętaj, że zarówno psycholog jak i psychiatra pracuje dla Ciebie i jest zobowiązany do zachowania tajemnicy. Jest przyzwyczajony do słuchania o problemach, więc Twoje go nie zdziwią, ani nie uzna ich za błahe. Nie ma zbyt małych problemów, jeśli coś Cię niepokoi, to trzeba się tym zająć. To nie wielkość problemu decyduje czy wizyta jest konieczna, a Twoje samopoczucie.
Psycholodzy mają swoje specjalizacje, tak jak lekarze.
Przykładowo psycholog – psychodietetyk łącząc wiedzę z zakresu zdrowego odżywiania, medycyny i psychologii, koncentruje się na wprowadzeniu w życie pacjenta trwałych zmian w sposobie odżywiania i jakości życia. Psychodietetyka jest wiedzą zarówno z obszaru psychologii jak i dietetyki – psychodietetyk pomaga wszystkim osobom, które zmagają się z problemami związanymi z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. W odróżnieniu od dietetyka, psychodietetyk jest osobą posiadającą wiedzę z zakresu psychopatologii, dzięki której potrafi zdiagnozować i pracować z pacjentami cierpiącymi na zaburzenia odżywiania (np. anoreksja, bulimia, napadowe objadanie się) czy z innymi współwystępującymi zaburzeniami nastroju (depresja, mania) lub zaburzeniami osobowości. W swojej pracy koncentruję się także na tym, aby pacjenci szanowali swoje ciało, jakiekolwiek by ono nie było, dopiero wtedy będą mogli skutecznie schudnąć i zadbać o siebie. Z kolei psycholog transportu jest uprawniony do przeprowadzania badań kierowców, a także innych grup zawodowych (np. operatorzy maszyn budowlanych).

Martyna Sztukowskapsycholog, psychodietetyk, psycholog transportu i psychoterapeuta. Zajmuje się terapią krótko i długoterminową, udziela pomocy psychologicznej i konsultacji z zakresu psychodietetyki oraz przeprowadza badania psychotechniczne.
Paulina Wysocka-Jooshanylekarz psychiatra zajmuje się rozpoznawaniem, zapobieganiem i leczeniem zaburzeń osób dorosłych.

Przychodnia Grapa (obok Starej Papierni) al. Wojska Polskiego 6, 05-520 Konstancin-Jeziorna
www.przychodniagrapa.pl,
Facebook
Tel. 22 69 00 650

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię