Radni odwołali dotychczasowego skarbnika i powołali nowego

0

KONSTANCIN-JEZIORNA Podczas ostatniej sesji rady miejskiej radni, na wniosek burmistrza Kazimierza Jańczuka, odwołali dotychczasowego skarbnika gminy Dariusza Lipca. W jego miejsce powołano Martę Niedzielską, która wcześniej pracowała m.in. jako dyrektor finansowy w mazowieckim urzędzie wojewódzkim


Odwołanie z funkcji Dariusza Lipca było w zasadzie formalnością. Przed głosowaniem burmistrz Kazimierz Jańczuk raz jeszcze podkreślił, że w związku z oszustwem, w wyniku którego gmina straciła 5 mln zł, utracił do skarbnika zaufanie i nie wyobraża sobie z nim dalszej współpracy. Przy okazji jeszcze raz powrócił do wydarzeń z ostatnich kilku miesięcy. – Pan skarbnik przez ponad rok prowadził rozmowy z oszustem, nie powiadamiając o tym burmistrza – podkreślił Kazimierz Jańczuk. – Przed założeniem lokaty dokonał rozpoznania w sześciu bankach. Zadzwonił do wszystkich oprócz Credit Agricole (oszust podawał się za pracownika właśnie tego banku – przyp. red.). Skarbnik miał też wszystkie narzędzia do tego, aby osobiście podpisać przelew. Dlaczego tego nie zrobił? – dzielił się swoimi wątpliwościami burmistrz. Kazimierz Jańczuk dodał, że 30 marca oszust zadzwonił do skarbnika, dziękując za dokonanie przelewu.
– Który bank robi coś takiego? – dziwił się włodarz gminy.
Radni dowiedzieli się, że reprezentująca gminę kancelaria wystąpiła do dwóch banków: Banku Spółdzielczego w Piasecznie obsługującego gminę oraz Credit Agricole, w którym oszust założył konto, o zwrot 5 mln zł. Zaznaczył, że banki również popełniły kardynalne błędy. Nie wykluczył, że w przypadku braku zwrotu środków, gmina wystąpi przeciwko nim na drogę sądową.
– Pan burmistrz mówi, jakby miał zdartą płytę – zdenerwował się radny Bogusław Komosa. – Dlaczego nie poinformował pan radnych o wszystkim w maju? A tak w ogóle, to po co gmina zakładała tę lokatę? Żeby zarobić 2 tys. zł? – dopytywał. Koniec końców radni poparli wniosek burmistrza i odwołali skarbnika. W jego miejsce Kazimierz Jańczuk zarekomendował radzie Martę Niedzielską. Kandydatka stanęła przed 8-osobowym zespołem doradczym, który uznał że spełnia warunki formalne i ma niezbędne do piastowania tej funkcji doświadczenie. Marta Niedzielska przez wiele lat piastowała kierownicze stanowiska w mazowieckim urzędzie wojewódzkim, jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego i SGH. Radni poparli tę kandydaturę.
– Dziękuję za zaufanie, którym mnie państwo obdarzyliście – mówiła Marta Niedzielska. – Mam nadzieję, że sprostam temu wyzwaniu.

TW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię