Radni PiS boją się o budżet obywatelski. Czy mają ku temu powody?

4

POWIAT Na wniosek radnych PiS rada powiatu podjęła uchwałę wprowadzającą budżet obywatelski. Teraz wnioskodawcy boją się, że władze powiatu (w którym rządzi PO i koalicjanci) zrobią wszystko by pomysł ich politycznych oponentów okazał się niewypałem

W tym roku po raz pierwszy powiat uchwalił budżet obywatelski dając mieszkańcom możliwość zgłaszania do realizacji projektów pożądanych inwestycji.

15 maja rusza zgłaszanie wniosków do budżetu obywatelskiego, a zarząd nie robi nic by zaktywizować mieszkańców – mówi pomysłodawca uchwały, radny Sergiusz Muszyński, który przed kilkoma dniami sam zorganizował szkolenie, na którym można było się dowiedzieć jak skorzystać z budżetu obywatelskiego i jakie warunki powinien spełniać prawidłowo złożony wniosek. – Ludzie się skarżą, że jak są realizowane gminne budżety to poprzedzają je spotkania z urzędnikami, którzy pomagają wypełniać wnioski i udzielają instrukcji. Tymczasem powiat zachowuje się tak, jakby chciał możliwość skorzystania z budżetu obywatelskiego ukryć.

„Wszystko, co będzie związane z PiS-em będzie z góry bombardowane” – radny przytacza wypowiedź starosty Ksawerego Guta, skierowaną do radnego Grzegorza Pruszczyka.
– Obawiam się, że w tej kwestii starosta po raz pierwszy może próbować dotrzymać słowa – zauważa gorzko radny.
Rzeczywiście do tej pory ani w Biuletynie Informacji Publicznej, ani na stronie internetowej powiatu nie opublikowano karty do głosowania, mimo że według przyjętego harmonogramu miało to nastąpić od 31 marca.
– Harmonogram na BIP opublikowano z opóźnieniem, dopiero po mojej interwencji – twierdzi radny Muszyński. – Nie są podejmowane żadne czynności promujące pierwszą edycję budżetu obywatelskiego. Próżno szukać plakatów, obwieszczeń w lokalnej prasie czy choćby informacji na stronie internetowej starostwa. Nawet plik z wzorem zgłoszenia zadania do budżetu obywatelskiego nie jest łatwo dostępny, ale trzeba go wyszukać w uchwale powiatu. Powiat nie wychodzi z budżetem obywatelskim do mieszkańców.
Czy po majowym weekendzie starostwo rozpocznie promocję budżetu obywatelskiego? Od nas można pobrać wzór zgłoszenia.

Adam Braciszewski

4 KOMENTARZE

  1. Panie Muszyński
    Odpuść Pan, robią się już żenujące te Pana akcje. Ja rozumem że rodzice na Państwowych stołkach, że Panu też prędko do łatwej kasy, ale po woli wszystko po kolei 🙂

  2. Ten zarząd powiatu to chodząca tragedia. Nie było chyba nigdy tak tragicznych władz w powiecie. Nie tylko w tej sprawie. Ciagle maja jakieś wpadki są nieudolni

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię