Radni: pokryjmy nauczycielom utracone wynagrodzenia!

22

LESZNOWOLA Podczas wczorajszej sesji rady gminy grupa 15 radnych złożyła na ręce wójt Marii Jolanty Batyckiej-Wąsik nietypową interpelację. Wnoszą w niej o „rekompensacyjne” pokrycie protestującym nauczycielom utraconych wynagrodzeń poprzez przyznanie im nagród


Nagrody, wyrównujące straty finansowe nauczycieli spowodowane strajkiem, miałyby zostać przyznane za pracę organizacyjną na rzecz szkół oraz działania na rzecz oświaty. „Środki finansowe zabezpieczone w budżecie gminy na wynagrodzenia nauczycieli pokryją w pełni wypłatę nagród.” – czytamy w interpelacji. Pod wnioskiem podpisało się 15 radnych (tylko jeden z Prawa i Sprawiedliwości). Jest to próba obejścia obowiązującego prawa. Ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych mówi bowiem wyraźnie, że protestującym nie należy się wynagrodzenie za dni strajkowe. Stanowisko to z całą stanowczością podtrzymują Regionalne Izby Obrachunkowe. Przestrzegają one także samorządowców, którzy próbują wypłacać nauczycielom wynagrodzenia „innymi metodami”, że będzie to traktowane jako naruszenie dyscypliny finansów publicznych, za co grożą dotkliwe kary.

TW

22 KOMENTARZE

 1. Hej niezaradni radni, nie życzę sobie aby publiczne pieniądze były w ten sposób defraudowane. Lepiej dofinansujcie kosmiczne podwyżki opłat za wywóz śmieci, które uchwaliliście niedawno.

 2. Z pieniędzy budżetu gminnego, czyli wspolnego, załatwiamy najpilniejsze sprawy i potrzeby ? Następne wybory za pięć lat, kto o tym bedzie pamiętał, poza wdzięcznymi strajkującymi nauczycielami. Czy w budżecie gminnym są środki na kolejne grupy strajkujących ? Gorąca prośba, do grupy 15 radnych, o jasną deklarację, choćby na stronach ” piaseczno news”.

 3. Brawo PiSiory! Rzucili się na radnych jak wyglodniale psy na scierwo.

  A nagrody przyznac „stfórcom” oswiatowej deformy. Wtedy będzie dobrze?

  • Rzeczywiście sporo nienawiści, ale dlaczego odrazu pisiory, przecież podobno ten strajk nie jest polityczny. Czy wszyscy wyborcy PO, która promuje dewiacje seksualne są dewiantami?

 4. Wypowiadają się głównie ci, którzy potrafią tylko obrażać i pokazywać nienawiść, tacy „prawdziwi chrześcijanie”. Gdy biorą 500+ z naszych podatków, to jest OK, ale nikomu innemu nic nie dadzą…
  Smutne :((

 5. A mi kto zapłaci za urlop wzięty na opiekę dzieci w czasie strajku? No i kto dołoży mi dni urlopu w wakacje skoro trochę stan posiadania ich mi się skurczył z przyczyn niezależnych ode mnie? Czy są jacyś chętni radni? Bo jeśli walczymy o kasę dla nauczucieli to i powalczmy o kasę dla mnie!!!

  • To walcz razem z nauczycielami, bo nie tylko Ty, ja, ale także nasze niedouczone (dzięki deformie) dzieciaki będziemy do końca życia spłacać to co roztrwonił PiS nie tylko na pińcet plusy, ale też na premie i ogromne zarobki w państwowych spółkach, bankach, „zapomogi” dla wiernych posłów, że o wsparciu dla krów i tuczników nie wspomnę

   • Tak tak a na pewno będziemy szybko spłacać tą niespodziewaną podwyżkę dla nauczycieli. Gdyby Twoi przyjaciele przez ostatnich 30 lat nie sprywatyzowali wszystkiego co się tylko dało to może dzisiaj mielibyśmy inną sytuacje, oczywiście prywatyzacja to nic złego ale nie w monencie gdy wiele firm było doprowadzanych na skraj bankructwa patrz np. polkolor. Następnie energetyka czy telekomunikacja itd. Najdroższe autostrady w europie – jechałem ostatnio do Poznania + ViaToll. Dalej, Winiary (Nestle), Kamis (McCormick) czy Wedel (Lotte) nawet jeśli produkują w Polsce to i tak masa gotówki z kraju wyjeżdża czyli? Czyli nie wraca już do obrotu. A co Ci pincet plus przeszkadza? Nie dostajesz? – to weź się do roboty. Premie? Tak, przez ostatnich 20 lat czytałem o różnych premiach i lekko mnie to mierziło. Prawda jest taka, że 30 lat temu mógł strajkować każdy a dzisiaj już praktycznie tylko budżetówka (z małymi wyjątkami). Na koniec, z tego co się orientuję to nie jest wsparcie krów czy tuczników ale ROLNIKÓW za krowy i tuczniki ( nie wspomnę, że te pieniądze to dopłaty unijne a nie z budżetu państwa?) a to zasadnicza różnica. DALEJ NIE WIEM KTO MI ZA URLOP WYKORZYSTANY NA OPIEKĘ DZIECI W TRAKCIE STRAJKU ZAPŁACI?

    • Ja Ci odpowiem : zwróć się do Zawadzkiej albo Rydzyka-ona zrozumie o on ze swoich zasobów wypłaci.A 500+— pomyśl czy jest korzystne dla kraju, skoro dostają wszyscy bez względu czy pracują czy właśnie dzięki tej jałmużnie zrezygnowali- i właśnie taki tatuś/mamusia daje przykład nic nie robić (poza dziećmi)a 500 się NALEŻY…

     • A kto to ta Zawadzka? Może o Zalewską Ci chodzi? Jakoś Niemcom, Francuzom, Belgom nie przeszkadza wypłacanie zapomóg, wsparcia czy jak to zwą inaczej, przyjmują setki migrantów i też wypłacają i to nie w złotówkach tylko w euro, i nie 500 a duuużo wyższe kwoty na jedną osobę. I jakoś lamentu wielkiego nie ma. Co do pracowania czy nie: to generalnie jest margines. Zauważyłaś, że skończyły się czasy niedożywionych dzieci w szkołach? Większość ludzi uczciwie pracuje i wychowuje dzieci. A jeśli kobieta/mężczyzna gdzieś w Polsce ma trójkę dzieci i ma pracować za 1500 to lepiej niech weźmie 1500 z 500+ i siedzi z dziećmi w domu, będą dopilnowanie a kobiecie wcale nie są potrzebne 3 etaty (dwa w różnych pracach i trzeci w domu – bo chyba zgodzisz się, że praca w domu, jego utrzymanie (sprzątanie, pranie, gotowanie) jest jak kolejny etat?

    • Faktycznie, przeszkadza mi 500 plus w takiej formie. Nie chcę żeby z moich podatków były opłacane nieroby. Pracują wszyscy w rodzinie, OK mają 500+. W takim tempie rozdając na lewo i prawo niedługo zabraknie kasy na te Wasze zapomogi.
     Na koniec Panie cenzor – zagrzewanie kogoś „do roboty” jest zwyczajnie nie na miejscu. Nie każdy od razu decyduje się na dziecko – nie chce lub zwyczajnie nie może.

     • Pokaż mi tych nierobów? Bo pewnie tacy są (ale 500+ nie ma z tym nic wspólnego). No pewnie 10-letnie dzieci też zapędzisz do roboty bo zapewne są beneficjentami tych pieniędzy. Pamiętam jak Pan R. mówił, że nie ma tych pieniędzy i nie będzie a tu psikus? Oczywiście, że będę zagrzewał „do roboty”. Widziałeś jak wygląda w Polsce współczynnik urodzeń? Cały czas jest niższy od dwóch a powinien być wyższy. Czy zadałeś sobie kiedyś pytanie z czego to wynika, szukaj przyczyny? 500+ weszło stosunkowo krótko a urodzeniowa tendencja spadkowa ciągnęła się już od wielu wielu lat. Doskonale rozumiem ludzi, którzy nie mogą mieć własnych dzieci bo wiem jaką dla nich jest to traumą i mój komentarz nie był w nich wymierzony. To tak jak z tymi strajkującymi nauczycielami. Nie wszystkie szkoły strajkują, nie wszyscy nauczyciele strajkują i chwała im za to! Ale niepochlebnymi komentarzami obrywają wszyscy włącznie z tymi, którzy ratują honor nauczyciela wypełniając misję do końca.

     • Cenzor, nadal uważam, że tych pieniędzy nie ma. Rząd nie ma swoich pieniędzy i żeby gdzieś dać musi jednocześnie gdzieś zabrać. Dziecko ma być dzieckiem – nauka i zabawa – przyjdzie czas, że pójdzie tez do pracy. Niestety jeśli chodzi o beneficjentów (rodzice), to wyniki ostatnich badań tylko to potwierdzają – coraz więcej rodziców rezygnuje z pracy bo im się to nie opłaca. Lepiej kasować co miesiąc po 500 za każde dziecko, plus inne socjale. Dlatego w takiej formie nie popieram wcale 500+.
      Współczynnik urodzeń? Z obserwacji i rozmów mogę powiedzieć, że obecnie większość ludzi (nie mówię, że Ty czy tez Twoi znajomi, rodzina itp 😉 ) twierdzi, że dziecko to „luksus” na który ich zwyczajnie nie stać – stąd odwlekanie z macierzyństwem lub całkowita rezygnacja z niego. Takie mamy czasy, ciągła pogoń za karierą i wygodą i niestety nie wszystkim odpowiada posiadanie dziecka.
      Ale trochę odbiegliśmy chyba od głównego tematu czyli zapłacenia nauczycielom z naszych „wspólnych pieniędzy”. Osobiście uważam, że nauczyciele walczą słusznie ale nie do końca obrali właściwą ścieżkę wojenną. Wygląda na to, że nie liczą się z tym, że najbardziej pokrzywdzeni są uczniowie i nie jest to fair względem tych którym maja pomagać i przekazywać wiedzę.

 6. Abdykacja rozumu u „grafa”, wszystkiemu winien Kaczyński, PIS, Macierewicz, ojciec Rydzyk, prof.Pawłowicz itd.,itp……….

  • Dzięki reformie, niedouczone-zmiana programu nauczania i lecą po łebkach a do tego 3 h religii .
   Może pani poczytać na str .MEN o zmianach podstawy dydaktycznej tam jest wszystko.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię