Radni powiatowi z Platformy Obywatelskiej wydają oświadczenie

3

W nawiązaniu do artykułu pt. “Czerwone komunistyczne kanalie” autorstwa Adama Barciszewskiego, który ukazał się na portalu piasecznonews.pl przedstawiamy nasze oświadczenie.

Nasz sprzeciw wyrażony w głosowaniu nad uchwałą dotyczącą zmiany nazwy patrona szkoły nie dotyczył osoby rotmistrza Pileckiego, który bezdyskusyjnie był wielkim Polakiem i bohaterem, i niewątpliwie zasługuje na uhonorowanie. Mieliśmy zastrzeżenia co do samej konieczności zmiany nazwy Liceum i okoliczności w jakich to nastąpiło. Uważamy, że pod przykrywką walki z pozostałościami totalitarnego systemu sprzed 89 roku dąży się do wykorzenienia i zanegowania istotnej części polskiej historii. Historii, która bywała różna i czasem kontrowersyjna, ale jest Naszą Historią i stanowi część naszej tożsamości i dziedzictwa narodowego. Uważamy, że należy oddzielić polityczny wymiar wykorzystania przez Stalina I Dywizji Kościuszkowskiej, od losu szeregowych żołnierzy, którym Sowieci uniemożliwili rekrutację do Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Ponadto nasze oburzenie budzi fakt, że tzw. ustawa dekomunizacyjna jest używana przez niektórych do autopromocji i stwarzania wrażenia, iż to oni są autorami pomysłu zmiany nazwy piaseczyńskiego Liceum.Tymczasem to wprowadzona w kwietniu 2016 roku ustawa dekomunizacyjna wprost narzuciła ten obowiązek. Także przedstawianie sytuacji, która miała miejsce na sesji, w sposób sugerujący jakobyśmy byli przeciwni samej postaci rotmistrza Pileckiego uważamy za nadużycie i manipulowanie opinią publiczną.

Przypominamy wreszcie, że Liceum funkcjonowało pod poprzednim patronatem od 1959 roku i pod tym patronatem wrosło w historię Piaseczna. Dlatego w samej szkole także pojawiły się wątpliwości i dyrekcja występowała do IPN z zapytaniem, czy zmiana nazwy jest konieczna.

Ponieważ sprawa wzbudziła spore emocje, chcielibyśmy wyjaśnić przyczyny naszego postępowania i poprosić o zrozumienie wszystkich, których sytuacja mogła urazić – zwłaszcza młodzież i dyrekcję szkoły, która tak aktywnie zaangażowała się w temat przeprowadzając wybory na nowego patrona.

Natomiast od pełnomocnika struktur powiatowych PiS Sergiusza Muszyńskiego oczekujemy przeprosin na piśmie za skandaliczne i nie do zaakceptowania wypowiedzi członków Prawa i Sprawiedliwości kierowane pod naszym adresem.

Klub Radnych PO w Powiecie Piaseczyńskim

Czytaj też:

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię