Ranking finansowy samorządów za 2019 rok. Liderami Konstancin-Jeziorna i Piaseczno

1

POWIAT Kilka dni temu opublikowano trzecią edycję „Rankingu Finansowego Samorządu Terytorialnego w Polsce 2019”, przygotowanego przez naukowców z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i Uniwersytetu Jagielońskiego. Zwycięzcą w kategorii gmin miejsko-wiejskich została gmina Konstancin-Jeziorna. Czwarte miejsce w tej samej kategorii zajęło Piaseczno


W Polsce jest niemal 2800 jednostek samorządu terytorialnego. Wszystkie one były porównywane przez naukowców z krakowskich uczelni. Analizowali oni sposób gospodarowania finansami na podstawie danych przekazanych przez Regionalne Izby Obrachunkowe. Dzięki temu porównanie jest zarówno apolityczne, jak i obiektywne, bowiem powstało na podstawie miarodajnych danych.
Ekonomiści podzielili jednostki samorządu terytorialnego na pięć kategorii. Gminy znajdujące się w powiecie piaseczyńskim zostały zaliczone albo do gmin wiejskich (Lesznowola, Prażmów), albo miejsko-wiejskich (Piaseczno, Konstancin-Jeziorna, Góra Kalwaria i Tarczyn). Przygotowując zestawienie naukowcy wzięli pod uwagę siedem wskaźników: udział dochodów własnych w dochodach ogółem, relację nadwyżki operacyjnej do dochodów, udział wydatków inwestycyjnych w wydatkach, obciążenia wydatków bieżących wydatkami na wynagrodzenia, udział środków europejskich w wydatkach, relację zobowiązań do dochodów oraz udział podatku dochodowego od osób fizycznych w dochodach bieżących.
I tak w kategorii gmin miejsko-wiejskich, których w całej Polsce jest 628, pierwsze miejsce zajęła gmina Konstancin-Jeziorna, a na wysokim czwartym miejscu w tej samej kategorii uplasowało się Piaseczno. Na dalszych pozycjach sklasyfikowano Tarczyn (158. miejsce w rankingu) oraz Górę Kalwarię (182. miejsce). Wśród gmin wiejskich, których w naszym kraju jest 1547, 64. miejsce zajęła gmina Prażmów, a 287. miejsce przypadło w udziale gminie Lesznowola.
– Jednym z kryteriów oceny, podejmowanej przy urnie wyborczej, będzie analiza skutecznego zarządzania finansami – pisze we wstępie do raportu Zygmunt Berdychowski. – Nasze opracowanie może w tym pomóc.

TW

1 KOMENTARZ

  1. Udział podatku dochodowego od osób fizycznych w dochodach bieżących i wszystko jasne, kolejny żart to Gmina Lesznowola gdzie muszą wyłączać latarnie po północy bo kasy w zamożnej podwarszawskiej gminie brak.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię