PIASECZNO W tym roku na terenie gminy Piaseczno oraz Chojnowskiego Parku Krajobrazowego już po raz piętnasty odbyła się akcja „ŻABA”.


Akcja ta polega na rozstawieniu przy ruchliwych drogach przecinających trasy wędrówek płazów płotków, dzięki którym zwierzęta podczas prób pokonania przygotowanych zapór wpadają do wkopanych w ziemię pojemników. Następnie są z nich wyjmowane i bezpiecznie przenoszone na drugą stronę drogi przez młodzież z Gimnazjum w Zalesiu Górnym i Szkoły Podstawowej w Głoskowie. Uczniowie ww. szkół zostają uprzednio przeszkoleni, dzięki czemu posiadają wiedzę niezbędną do rozpoznawania poszczególnych gatunków płazów oraz obchodzenia się z tymi delikatnymi stworzeniami.

W tym roku nie tylko łapali

Tegoroczna edycja akcji ratowania płazów miała wyjątkowy przebieg, ponieważ młodzież nie tylko pomagała przy przenoszeniu zwierząt na terenie gminy Piaseczno, ale także uczestniczyła w warsztatach herpetologicznych, które odbyły się w Kampinoskim Parku Narodowym.

Zaangażowanie najbardziej aktywnych uczestników akcji „ŻABA”: Joanny Kowalczyk, Krzysztofa Malinowskiego, Patrycji Górskiej, Piotra Łaszczewskiego, Kariny Baranowskiej, Juli Jasińskiej, Małgorzaty Słowińskiej, Piotra Felczaka, Barbary Mazurek oraz Marty Król zostało nagrodzone drobnymi upominkami, które wręczono 25 czerwca 2017 r. podczas „Dnia energii i recyklingu”.

Warsztaty zostały sfinansowane przez gminę Piaseczno. Fundatorami nagród była gmina Piaseczno oraz Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych.

źródło: piaseczno.eu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię