Rekordowy budżet. Ponad 124 mln zł na inwestycje!

6

PIASECZNO Burmistrz Daniel Putkiewicz przedstawił projekt budżetu na przyszły rok. Dochody gminy mają wynieść 631 mln zł, zaś wydatki – niemal 740 mln zł. Sporo pieniędzy pójdzie na inwestycje. Na same gminne drogi zaplanowano ponad 63 mln zł


W projekcie budżetu na przyszły rok (zostanie on przyjęty przez radnych prawdopodobnie w grudniu) zwraca uwagę spora różnica między planowanymi dochodami, a wydatkami. Ten deficyt sięga niemal 109 mln zł i – jeśli rzeczywiście będzie tak duży – zostanie pokryty z emisji obligacji. W tej chwili trudno jednak prognozować, czy trzeba będzie wyemitować obligacje na całą tę kwotę.
Wydatki majątkowe mają pochłonąć ponad 145,5 mln zł. Z tego 124 mln zł zaplanowano na inwestycje i ponad 15 mln zł na zakupy inwestycyjne, z czego 13,5 mln zł ma pójść na wykupy gruntów. Prawie 3,5 mln zł gmina chce przeznaczyć na dofinansowanie inwestycji realizowanych przez MZDW (główną jest przebudowa ul. Księcia Janusza I Starego w Piasecznie) i 6,7 mln zł dołożyć do inwestycji drogowych realizowanych przez powiat.

Będą budować drogi aż miło

Jeśli chodzi o drogi gminne, to na przyszły rok zaplanowano w sumie kilkadziesiąt dużych zadań. Największe to przebudowa ul. Ptaków Leśnych w Jastrzębiu i Żabieńcu (2,5 mln zł), budowa drogi 10 KDL w Józefosławiu (3,6 mln zł), budowa ulic Wschodniej i Rzecznej w Henrykowie-Uroczu i Złotokłosie (1 mln zł), ulic Lidii Wysockiej, Sybiraków i Nadziei w Julianowie (1,5 mln zł), Karłowatej Sosny w Pilawie (1,2 mln zł) czy prace w rejonie węzła Antoninów na budowanej trasie S7 (1,8 mln zł). 2,3 mln zł ma kosztować od dawna planowana przebudowa alei Róż w Piasecznie, ponad 3,1 mln zł budowa ulicy Cyraneczki w Julianowie i 3,6 mln zł przebudowa ulicy Czajewicza w centrum miasta. W przyszłym roku gmina będzie chciała również zacząć przebudowę ulicy Energetycznej, co łącznie ma kosztować ponad 5 mln zł (w 2021 – 1 mln zł). Przebudowany zostanie również główny ciąg Piaseczna, a więc ulice Puławska-Kościuszki, co ma kosztować 2,5 mln zł. Ponadto 2,15 mln zł gmina zamierza wydać na ulicę Wiśniową, aż 10,4 mln zł na ulice Granitową, Geodetów i Rubinową oraz 3,1 mln zł na 11 Listopada w Piasecznie.
Prawie 3 mln zł zarezerwowano w projekcie budżetu na budowę ścieżek rowerowych i aż 7,8 mln zł na budowę parkingu „Parkuj i Jedź” przy ul. Towarowej w Piasecznie.

Hala sportowa, zabytki i basen

Największą w przyszłym roku inwestycją kubaturową będzie kontynuacja budowy hali sportowej przy szkole w Złotokłosie, która ma kosztować ponad 10,4 mln zł. Kolejne 1,1 mln zł gmina planuje wydać na poprawę bezpieczeństwa na drogach otaczających placówkę. Inną ważną inwestycją oświatową będzie modernizacja SP nr 5 w centrum miasta (ponad 2,5 mln zł). W przyszłym roku rozpoczną się też prace przy starej remizie OSP Piaseczno przy ul. Puławskiej 3, która ma zamienić się w galerię sztuki współczesnej (2 mln zł). Kontynuowany będzie remont starej plebanii (4,1 mln zł), rozpocznie się modernizacja „Domu Zośki” w Zalesiu Dolnym (2,5 mln zł) i Poniatówki w parku miejskim (1,8 mln zł). Od pewnego czasu wyobraźnię mieszkańców rozbudzają plany budowy kompleksu basenów. Obiekt ma kosztować łącznie ponad 44 mln zł, a w przyszłym roku zarezerwowano na niego w budżecie 2,3 mln zł.

TW

6 KOMENTARZE

  1. Super!!! To może tym razem znajdzie się z 100 000.pln na ,,budowę,, chociaż jednej ,,strefy relaxu,, z starych palet?

  2. Ulica Aleja Róż miała być remontowana w lato 2020 i nic. Zawsze można zwalić to na pandemie. Więc te plany inwestycyjne są tylko na papierze co roku. Nagle okaże się w roku wyborczym, że wszystko będzie rozkopane i dobrze żeby to stary dobry burmistrz Daniel Putkiewicz skończył wygrywając wybory. 🤗😂😁

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię