POWIAT Nabór dzieci do publicznych przedszkoli w tym roku opóźni się nawet o kilka tygodni. Powodem jest reforma oświaty


W poprzednich latach nabór zaczynał się na początku marca, teraz jednak w niektórych gminach jeszcze nie jest znana data rozpoczęcia składania wniosków o przyjęcie. Zgodnie z obowiązującym od stycznia prawem oświatowym, terminy zapisów mają zostać podane przez gminy najpóźniej do 15 kwietnia. Jednak jak zapewniają nas urzędnicy gmin Piaseczno, Konstancin-Jeziorna i Góra Kalwaria, uchwały zawierające określające harmonogram i zasady rekrutacji do przedszkoli publicznych i oddziałów przedszkolnych w szkołach już zostały podjęte. Natomiast w gminie Lesznowola odpowiednie zapisy zostaną uchwalone przez radę gminy 30 marca.

– Jak tylko uchwały zostaną przyjęte, upublicznimy kryteria przyjmowania dzieci do przedszkola nie czekając, aż się one uprawomocnią – zapewnia Jacek Bulak, dyrektor Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych w Lesznowoli. Dodaje, że nowe zasady będą stosowane wówczas, kiedy uchwała będzie w stosowny sposób ogłoszona i uprawomocni się.

Możliwie szybko, bo już 20 marca – wedle zapewnień pracowników magistratu – rozpocznie się rekrutacja w Konstancinie-Jeziornie. Bogdan Wrochna, dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Górze Kalwarii podaje, że podjęte przez radnych uchwały jeszcze nie są prawomocne. – Według aktualnych planów ogłosimy rekrutację w połowie kwietnia lub na początku mają – tłumaczy.

W Piasecznie rekrutacja również rozpocznie się „trochę później”.

– Jeszcze nie znamy dokładnego terminu, uzgadniamy go z kierownictwem wszystkich placówek, ale robimy wszystko, żeby zapisy rozpoczęły się już nawet w przyszłym tygodniu – deklaruje Mariusz Sekuła, naczelnik Wydziału Oświaty piaseczyńskiego magistratu.

Anna Grzejszczyk z Biura Promocji i Informacji Gminy uzupełnia, że gminnej stronie internetowej, w zakładce „Rekrutacja do przedszkoli”, zostanie uruchomiony elektroniczny system rekrutacji.

Tegoroczną nowością jest to, że od września gminy mają obowiązek zapewnienia miejsc w placówkach publicznych już nie tylko dla 4-,5- czy 6-latków, ale i 3-latków.

– Każdemu dziecku na pewno zapewnimy miejsce w placówce, ale nie zawsze w tej, w której będą chcieli je umieścić rodzice – zaznacza Magdalena Gołębiowska z urzędu w Konstancinie-Jeziornie.

Mieliśmy obawy, iż nie wystarczy miejsca dla wszystkich dzieci w przedszkolach, ale z naszego rozeznania wynika, że nie powinno być z tym problemu – mówi dyrektor Jacek Bulak.

Na zdjęciu: Występ dzieci podczas otwarcia przedszkola w Górze Kalwarii

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię