Remont drogi rozczarował mieszkańców

2

PIASECZNO/POWIAT W Złotokłosie i Henrykowie-Uroczu powiat kończy przebudowę ulicy Społecznej/3 Maja. Mieszkańcy chcieli, aby na drodze zostały wprowadzone rozwiązania spowalniające ruch. – Tak się jednak nie stało – uważa pan Marcin, jeden z naszych rozmówców


– Z szumnych obietnic urzędników niewiele zostało – twierdzi mężczyzna. – Spowolnienie ruchu na głównej drodze przebiegającej przez nasze miejscowości nie doszło do skutku i po prostu okazało się największym w całym powiecie bublem – nie przebiera w słowach nasz rozmówca.
Mieszkaniec Złotokłosu twierdzi, że przebudowę poprzedzały liczne konsultacje i ustalenia.
Były różne projekty, koncepcje, pomysły – tłumaczy. – Mówiło się o szykanach, rondach pineskowych, wyniesionych skrzyżowaniach, ale też innych rozwiązaniach. Tymczasem prace dobiegają końca i raptem okazuje się, że w Złotokłosie nie wyniesiono ani jednego skrzyżowania. Co więcej, wyrównano przejazd kolejowy, stanowiący do tej pory naturalną przeszkodę dla kierowców. Na Społecznej też nie ma żadnego wyniesienia. No, może jedynym wyjątkiem jest delikatne wyniesienie skrzyżowania z Polną…
Mieszkańcy twierdzą, że nie oczekują nie wiadomo jakich rozwiązań. Rozumieją, że muszą być one dostosowane do ruchu ciężkich pojazdów, zwłaszcza autobusów ZTM.
W Józefosławiu pobudowano spowalniające ruch małe ronda, po których też jeżdżą autobusy – argumentują. – W pobliskiej Baszkówce zrobiono wąskie spowalniacze, po których jeździ bez problemu autobus L12. Wszystko można zrobić jak się chce, tylko nie u nas…
Podobnego zdania jest sołtys Złotokłosu i radna rady miejskiej w Piasecznie Ewa Urbańska.
Przez trzy lata rozmawialiśmy o tych spowalniaczach – mówi. – Najpierw gmina przygotowała koncepcję. Potem odbyły się konsultacje z powiatem i ZTM-em. W końcu stanęło na wyniesionych skrzyżowaniach. Tyle to wszystko trwało, więc nie powinno dziwić, że liczyliśmy na więcej. W naszej opinii te wyniesienia nie spełnią swojego zadania, a efekt spowolnienia ruchu nie zostanie osiągnięty. Teraz czekamy na ukończenie prac. Może uda się wprowadzić dodatkowe rozwiązania, na co bardzo liczymy. Jestem w stałym kontakcie ze starostą, na pewno będziemy o tym rozmawiać.
Zapytaliśmy starostwo powiatowe, dlaczego wyniesienie skrzyżowań w Złotokłosie i Henrykowie-Uroczu jest tak symboliczne.
Działaliśmy zgodnie z wytycznymi ZTM-u – tłumaczy Joanna Grela z biura promocji powiatu. – Wyniesienia mają 1,5-procentowe nachylenie. Pierwszy projekt zakładał 2-procentowe pochylenie najazdu, ale ZTM nie wyraził na to zgody. Ulica Społeczna/3 Maja to droga zbiorcza, w związku z tym nie możemy „wypchnąć” z niej ruchu na lokalne uliczki. Wjazdy na spowalniacze od strony podporządkowanych ulic są już ostrzejsze. Poza tym po lokalnych drogach nie jeżdżą autobusy, więc mogliśmy „zaostrzyć” wjazdy.
W tej chwili trwa malowanie spowalniaczy. Przed nimi zostaną ustawione jeszcze znaki pionowe, aby przeszkody nie zaskakiwały kierowców. – W ramach poprawy bezpieczeństwa w Złotokłosie i Henrykowie-Uroczu powstaną dodatkowe przejścia dla pieszych. Dobudujemy też fragmenty chodników do tych przejść – dodaje Joanna Grela.

TW

2 KOMENTARZE

  1. Ja myślę że trzeba wyremontować drogi w Złotokłosie i je zamknąć dla samochodów wtedy będzie bezpieczniej… Przecież drogi nie są dla samochodów a jeśli już tam są to trzeba im utrudnić za wszelką cenę życie?…. Może ludzie w powiecie wreszcie rozsądnie podchodzą do tematu i samochodom też pozwolą jeździć a nie będą tylko stawiać utrudnienia bo w przeciwnym razie nie widzę sensu wydawania pieniędzy na remonty dróg. A skoro ktoś nie respektuje ograniczeń prędkości to niech policja to egzekwuje. Będzie i wpływ do budżetu dla niezdyscyplinowanych i równa droga dla jeżdżących prawidłowo. Dlaczego wszyscy mają cierpieć przez grupę tych którzy nie stosują się do przepisów? I dlaczego piszecie że „mieszkańcy chcieli….”? Inni mieszkańcy też chcieli ale zupełnie czegoś innego czyli normalnej drogi i z tego co wiem to tych mieszkańców jest zdecydowana większość ale o tym już ani jednego zdania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię