Remont dworu Ryxów zbliża się wielkimi krokami

1

PRAŻMÓW Gmina rozstrzyga właśnie przetarg na wykonanie projektu modernizacji zabytku, na co zarezerwowano w budżecie 200 tys. zł. Projekt ma być gotowy w przyszłym roku. Niedługo potem rozpoczną się prace remontowe, które według szacunków wójta Jana Dąbka, mogą pochłonąć nawet 8-10 mln zł


W lutym gmina Prażmów i powiat zawarły porozumienie w sprawie remontu i zagospodarowania 200-letniego dworu. O fatalnym stanie zabytku jako pierwsi pisaliśmy w ubiegłym roku. Dwór nie był zabezpieczony i popadał w ruinę. Budynek stanowił własność powiatu, chociaż w ostatnich latach zarządzała nim gmina. Obydwa samorządy przez długi czas nie potrafiły porozumieć się, kto powinien wziąć za niego odpowiedzialność. W końcu jednak udało się przełamać ten impas. Na mocy zawartego porozumienia ustalono, że gmina i powiat po połowie sfinansują remont obiektu. Dodatkowo gmina zobowiązała się opracować projekt koncepcyjny prac remontowych i adaptacyjnych, który potem zostanie przedstawiony do akceptacji konserwatorowi zabytków. Zobowiązała się również zabezpieczyć budynek przed dalszą dewastacją i degradacją.

200 tys. zł na projekt

Wójt Jan Dąbek poinformował nas, że gmina rozstrzyga właśnie przetarg na firmę, która wykona projekt przebudowy zabytku. Będzie on gotowy prawdopodobnie w przyszłym roku (nieco później niż zakładano, ale w momencie podpisywania porozumienia nikt nie brał pod uwagę epidemii).
– Jak wszystko dobrze pójdzie w przyszłym roku ruszą także prace remontowe – dodaje Jan Dąbek. – Rewitalizacja dworu mogłaby zakończyć się w roku 2022.

Ten teren ma żyć

W tym roku gmina Prażmów dostała z Urzędu Marszałkowskiego 38 tys. zł na organizację dożynek. Już wiadomo, że z powodu pandemii koronawirusa impreza się nie odbędzie. Pieniądze te przesunięto więc na prace porządkowe i zabezpieczające w dworze Ryxów.
– Na pewno trzeba uszczelnić dach, przykryć go plandeką lub folią – mówi wójt Prażmowa. – Tam w tej chwili jest eternit, którego nie można na razie zdemontować. Jeśli chodzi o prace porządkowe, to dwór stoi na hektarowej działce, więc jest tam co robić. Jakiś czas temu sołectwo napisało wniosek do powiatowego budżetu obywatelskiego, starając się pozyskać środki na budowę alejki dojazdowej. Cieszę się, że sprawy przybrały taki obrót. Od początku chcieliśmy uratować ten obiekt, ale nie mieliśmy na to środków. Teraz rozpoczynamy nowy rozdział współpracy z powiatem.
Kilka dni temu na terenie dworu Ryxów zostało zainaugurowane kino plenerowe. Po seansie wójt poinformował, że miejsce to ma służyć mieszkańcom. Mają tam odbywać się imprezy gminne, sołeckie, ale dwór ma być też udostępniany stowarzyszeniom.
– Kto będzie chciał, będzie mógł z tego terenu korzystać – zapewnia wójt Jan Dąbek.

TW

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię