Rewitalizacja skweru przed Biblioteką i Klubem Kultury w Józefosławiu

1

PIASECZNO Ruszyły prace przy rewitalizacji terenu przy ul. Julianowskiej 67A.Powstanie funkcjonalny, zielony skwer w Józefosławiu

Nowoczesność i wielofunkcyjność

– Na powierzchni ok. 850 m kw. mieszkańcy będą mieli do dyspozycji nowoczesny teren, pełniący funkcje zgodne z działalnością Biblioteki i Klubu Kultury w Józefosławiu – podkreśla burmistrz Piaseczna Daniel Putkiewicz. Powstanie przestrzeń publiczna wysokiej jakości, wielofunkcyjna, z dobrze zaprojektowanym każdym detalem np. podświetleniem drzew, budką bookcrossing czy elementami małej architektury. Część wyposażenia typu scena, trejaże do ekspozycji wystaw, służyć będzie działalności Klubu Kultury i Biblioteki, a także wspierać będzie funkcję społeczną i integracyjną skweru. W projekcie zastosowano energooszczędne oświetlenie LED, a wybrane materiały na podesty czy siedziska są trwałe, bezpieczne i estetyczne. Projekt charakteryzuje się nowoczesnymi rozwiązaniami proekologicznymi. W miejscu najniżej położonym powstanie ogród deszczowy czyli zagłębienie do gromadzenia wody z nawalnych opadów. Wykorzystany zostanie też do podlewania podziemny zbiornik na wody deszczowe. Zaprojektowano do niego przepompownię oraz automatyczny system nawadniania, który umożliwi podlewanie nocą i nad ranem, co sprzyja oszczędzaniu wody. W przypadku wyczerpania wód opadowych do podlewania układ nawadniania będzie zasilany z wodociągu. Nowoczesny design wraz z ekologicznymi rozwiązaniami łatwymi w utrzymaniu będą znakiem rozpoznawczym tego miejsca.

Zrelaksuj się, posłuchaj koncertu, obejrzyj wystawę

Projekt zagospodarowania placu przed Klubem Kultury i Biblioteką uwzględnia zachowanie minimalnej wielkość powierzchni biologicznie czynnej w 70%. Obejmuje zorganizowanie terenu spotkań i aktywnych działań kulturalno-artystycznych poprzez wydzielenie kilku obszarów aktywności.
Pierwszym z nich jest teren widowiskowy ze sceną o powierzchni 51,2 m kw., zintegrowaną z pergolą. Na potrzeby widowni oraz różnych działań artystyczno-warsztatowych teren pokryty będzie trawnikiem, na którym ustawiane będą przenośne leżaki (8 sztuk) i stacjonarne hamaki (2 sztuki).
Teren edukacyjno-wypoczynkowy stanowić będzie zaś „zieloną salę wykładową” z altaną, trejażowymi konstrukcjami drewnianymi, siedziskami oraz stolikami do gier planszowych. Strefy do wypoczynku, opalania i zabawy wyznaczone są w postaci podestów z drewna w częściowym połączeniu z tarasem kawiarnianym, a częściowo z terenem wspinaczkowym i do zabaw. Nie zabraknie tu obszaru do wspinania i ćwiczeń ruchowych o nawierzchni bezpiecznej z mat przerostowych, z urządzeniem do wspinania, trampoliną i bujakami dla najmłodszych.
Uzupełnieniem wyposażenia skweru będą kosze na śmieci (4 sztuki), stojaki na rowery (3 sztuki), poidełko/karmnik dla ptaków oraz tablica z regulaminem.

Zieleń

Zieleń na skwerze ma pełnić rolę ozdobną, izolacyjną oraz ochronną (drzewa mają ocienić teren) jak również retencjonującą wodę (ogród deszczowy). Do zieleni istniejącej – żywopłotowej – dosadzone zostaną brakujące rośliny. Drzewa i krzewy w środkowej części terenu zostaną przesadzone w strefy projektowanej zieleni, gdzie potrzebne są takie o szerokiej koronie, dające cień na tereny rekreacyjno-wypoczynkowe i otoczenie. Posadzone zostaną ozdobne rabaty bylinowo-trawiaste z krzewami od strony ul. Cyraneczki (rów Jeziorki). Zostaną wprowadzone na teren również pnącza na konstrukcje altany i pergoli przy scenie. Dobór gatunków harmonizować będzie z elementami małej architektury.
Pojawią się trawniki, które będą pełniły również funkcję terenu zabaw dla dzieci i jednocześnie widowni. Przewiduje się założenie trawników typowych oraz trawników wzmocnionych i takich w macie przerostowej.

Retencja wodna

Wody opadowe w nowym zagospodarowaniu będą retencjonowane na terenie poprzez infiltrację do gruntu przez przepuszczalne nawierzchnie i podbudowy, oraz częściowo spływ powierzchniowy w kierunku projektowanej przepuszczalnej nawierzchni żwirowej pod sceną (lekkie obniżenie terenu), gdzie spodnie warstwy będą wypełnione żwirem i woda infiltrować będzie do głębszych warstw przepuszczalnych. Częściowo spływ powierzchniowy kierowany będzie do 2 zbiorników sedymentacyjno-filtracyjnych. Najniższym obniżeniem będzie projektowany ogród deszczowy w strefie z altaną.

Koszty i termin realizacji

Prace wykonywać będzie firma Sorted sp. z o.o. z siedzibą w Chyliczkach za cenę 876 tys zł. Zgodnie z umową zakończenie i oddanie do użytku zrewitalizowanego skweru planowane jest do 15.09.2021 r.

PLIKI DO POBRANIA:

Projekt zagospodarowania terenu przy Klubie Kultury w Józefosławiu – architektura krajobrazu, 5027KB

Projekt zagospodarowania terenu przy Klubie Kultury w Józefosławiu – architektura krajobrazu-przekroje, 2894KB

Biuro Promocji i Kultury

1 KOMENTARZ

  1. A kiedy wreszcie rozbudowa szkół średnich w Piasecznie??? Uważacie, że to jest normalne, że 60%, a w bliskiej przyszłości 70% nastolatków musi jeździć do szkoły do Warszawy? Taki dojazd trawa 3 godziny dziennie! Podobno miała być współpraca gminy i powiatu w sprawie braku szkół. Władze wydają pieniądze na dom Kultury zamiast na LO. I przestańcie wreszcie z tymi nowymi osiedlami, bo dla dzieci i nastolatków z tych osiedli nie ma szkół w JÓZEFOSŁAWIU!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię