Rocznica wybuchu II wojny światowej

2

W niedzielę przypada 80. rocznica wybuchu II wojny światowej. Z tej okazji na weekend zaplanowano uroczystości z wydarzenia towarzyszącymi

Jak co roku na cmentarzu parafialnym w Piasecznie uroczystości rozpoczną się 1 września o godz. 16.00 i będą obejmowały modlitwę, przemówienia okolicznościowe oraz złożenie wiązanek przed Kwaterą Wojenną. W „Zakątku Kultury” przy ul. Kościuszki o godz. 17.00 będzie można wziąć udział we wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych. W ramach obchodów 31 sierpnia o godz. 19.30 na Skwerze Kisiela wystąpi Bartas Szymoniak w koncercie „Alarm”.
W Górze Kalwarii odbędzie się natomiast piknik wojskowo-historyczny z udziałem rekonstruktorów, pokazem sprzętu i broni wojskowej. W trakcie przewidziano wystawy, kuchnię polową i konkurs rysunkowy. Wydarzenie poświęcone jest przede wszystkim celom edukacyjnym – nagłośnieniu mało znanych lokalnych epizodów Września 1939: obrony mostu na Wiśle w Brzuminie i nalotowi w Czaplinku, podczas którego zginęło m.in. kilkoro dzieci. Start o godz. 14.00. W związku z zaplanowanymi wydarzeniami, w tym Zlotem Food Trucków w sobotę, zamknięte zostaną ulice Ratuszowa, Dominikańska, 3 Maja.
Władze Konstancina-Jeziorny wraz z mieszkańcami tradycyjnie upamiętnią poległych na cmentarzu parafialnym w Skolimowie. Uroczystości rozpoczną się o godz. 16.00 mszą św. w intencji ofiar II wojny światowej. Delegacje i poczty sztandarowe złożą hołd przed kwaterą żołnierzy poległych za ojczyznę w 1939 roku.
Urząd gminy Prażmów zaprasza do udziału w uroczystościach, które rozpoczną się o godz. 11.15 w kościele w Prażmowie od koncertu akordeonowego, pokazu zdjęć legendarnego fotografa Warszawy Zbyszka Siemaszko oraz mszy w intencji poległych, pomordowanych i zaginionych w czasie II wojny światowej. Hołd poległym i wieńce przed obeliskiem upamiętniającym ofiary wojny z Prażmowa i okolic władze gminy i goście złożą na cmentarzu parafialnym.

NAB

2 KOMENTARZE

  1. A w Czaplinie 1 września obchody zaczną sie o godz. 16.00 – po raz 11.
    Grób Nieznanego Żołnierza – Bohatera Września zobowiązuje wszystkich … .

  2. Ile kosztowały obchody w poszczególnych gminach – takie wyzwanie dla Redakcji.
    Wynik może dać do myślenia mieszkańcom…. jeśli go poznamy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię