Rocznica zabójstwa policjanta w Parolach

0

PIASECZNO W imieniu wszystkich policjantów, dziś rano, pod tablicą upamiętniającą bohaterską śmierć podkomisarza Mirosława Żaka, Komendant Powiatowy Policji w Piasecznie insp. Robert Kokoszka wraz z naczelnikami wydziału prewencji asp.szt. Robertem Oleksiakiem i asp.szt. Tomaszem Nowakowskim zapalili znicze i złożyli kwiaty


Dziś rano piaseczyńscy policjanci złożyli hołd podkomisarzowi Mirosławowi Żakowi

Mirosław Żak rozpoczął służbę w policji w 1979 r. Od roku1991 roku pracował w wydziale kryminalnym piaseczyńskiej komendy, którego pod koniec swojej służby został naczelnikiem.
23 marca 2002 roku podczas wykonywania rutynowych czynności śledczych Mirosław Żak oraz inni policjanci zostali zaatakowani przez uzbrojonych bandytów w miejscowości Parole w powiecie pruszkowskim. Grupa przestępców próbowała odbić przechwyconego przez policję tira z telewizorami. Wywiązała się strzelanina, podczas której ciężkie, śmiertelne rany odniósł podkom. Żak.
Od tamtej chwili policja była zdeterminowana, by doprowadzić tę sprawę do końca i aresztować członków gangu. Dwóch z nich zginęło rok później, 6 marca podczas feralnej akcji w Magdalence.

Pamiątkową tablicę w 2013 roku odsłonili m.in. Witold Wójcicki, Komendant Powiatowy Policji w Piasecznie oraz Grażyna Żak, żona nieżyjącego policjanta

Podkom. Mirosław Żak został pośmiertnie odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Zasługi za dzielność oraz Złotą Odznaką „Zasłużony Policjant”, przyznaną przez Ministra Sprawa Wewnętrznych i Administracji.
Podkomisarz pozostawił żonę i dwójkę dzieci. Policjanci, którzy pracowali z Mirosławem Żakiem zapamiętali go jako pogodnego człowieka, wymagającego, ale w pierwszej kolejności od samego siebie. Jego postawa w codziennej służbie była wzorem do naśladowania dla innych. Starał się tak żyć i pracować, aby nikogo nie zawieść. Najważniejszy był zawsze człowiek.
22 marca 2013 w Komendzie Powiatowej Policji w Piasecznie odsłonięto tablicę upamiętniającą podkom. Mirosława Żaka. W czasie uroczystości przedstawiciele policji, straży pożarnej oraz samorządów powiatu piaseczyńskiego złożyli wieńce i wiązanki przy pamiątkowej tablicy, oddając cześć policjantowi, który zginął na służbie. Od tamtej chwili co roku policjanci przywołują pamięć tragicznie zmarłego kolegi.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię