GÓRA KALWARIA Włodarze gminy na razie przeznaczyli na tegoroczne inwestycje 13,3 mln zł. Jednak już wiadomo, że ta kwota wiosną powiększy się o kilka milionów


Budżet Góry Kalwarii jest w tym roku rekordowo wysoki (po raz pierwszy już na początku roku przekroczył 100 mln zł), ale głównym powodem wzrostu jest dotacja rządowa na wypłatę świadczeń dla miejscowych rodzin w ramach programu 500+. Gminna kasa odczuje w tym roku także wzrost zamożności mieszkańców i rozwój firm na swoim terenie. Z podatku dochodowego, który płacimy urzędowi skarbowemu, w 2017 roku gmina zyska o 1,8 mln zł więcej (czyli w sumie 25,6 mln zł), a z takiej daniny płaconej przez przedsiębiorstwa gmina otrzyma o jedną czwartą więcej, czyli 2 mln zł. W sumie rada miejska podzieliła 113,6 mln zł.


Rowerzyści się ucieszą

Według zapewnień władz, tegoroczne wydatki inwestycyjne na pewno odczujemy pod kołami samochodów. Na razie na przebudowy i remonty dróg zarezerwowano 4,3 mln zł – więcej niż przez rokiem.

Chciałbym, aby tak kwota, kiedy wiosną będziemy dzielić dodatkowe tak zwane wolne środki z ubiegłych lat, wrosła o połowę – mówi burmistrz Dariusz Zieliński.

Jeśli chodzi o większe wydatki na ten cel, przebudowę ma przejść w mieście ul. Wierzbowskiego i ul. Brzozowa (w dzielnicy Marianki). Część pieniędzy zostanie przeznaczona na polepszenie bezpieczeństwa pieszych – czyli nowe odcinki chodników w Mikówcu, na ul. Wiejskiej w Baniosze. Ten rok ma być również przełomowy, jeśli chodzi o budowę ścieżek rowerowych. Chodzi o szlak z Góry Kalwarii do Czerska wzdłuż Cedronu, ale i sieć tras po całej gminie, na którą samorząd otrzyma 5 mln zł dotacji unijnej (na razie gmina budżecie na ten cel zarezerwowała 1 mln zł.)

Póki co największą część budżetu inwestycyjnego mają pochłonąć wydatki na inwestycje oświatowe

W tym roku zacznie się poprawa sytuacji w budownictwie komunalnym. Przede wszystkim wiosną ma rozpocząć się generalny remont kamienicy przy ul. ks. Zygmunta Sajny 7 (położonej pomiędzy „skwerem Adama i Ewy”, a pl. Piłsudskiego. Dodatkowo ruszy również budowa parterowych mieszkań socjalnych przy ul. Łubińskiej w Łubnej, do których trafią najbardziej ubodzy mieszkańcy gminy.

Jednak póki co największą część budżetu inwestycyjnego mają pochłonąć wydatki na budowę i rozbudowę budynków oświatowych. To trzy główne przedsięwzięcia: dokończenie rozbudowy szkoły w Baniosze, budowa sali gimnastycznej przy szkole podstawowej w Czachówku oraz nowego przedszkola w Baniosze (w przyszłym roku zastąpi placówkę w Wilczynku). Poza tym w wykończonej w tym roku część przedszkola przy ul. Bema w mieście zostanie uruchomiony pierwszy w gminie żłobek. Natomiast szkoła w Czersku zyska nowe boisko.


Od skarpy po źródło

Ten rok ma przynieść zmiany w wyglądzie miasta. Wiosną zakończy się przerwana przez zimę budowa oświetlonej i monitorowanej kamerami trasy spacerowej nad miejską skarpą (z punktami widokowymi) wraz z nowymi schodami w kierunku Wisły. Burmistrz zapewnia, że w tym roku inwestycja będzie kontynuowana. Kolejny etap to m.in. ścieżki spacerowe i place zabaw oraz miejsca spotkań. Na razie nie zarezerwowano pieniędzy na przebudowę skweru u zbiegu ul. 3 Maja i Dominikańskiej.

Na to zadanie wyasygnujemy dodatkowe fundusze – zapowiada gospodarz miasta. Prace mają się rozpocząć też na skwerze z pomnikiem Adama i Ewy.

Ratusz zleci również projekt i wykonanie zagospodarowania terenu przy źródle św. Antoniego. W ramach prac ma być sprawdzone skąd biorą się zanieczyszczenia w źródełka i czy można zapobiec ich przesiąkaniu do wody.

Jest też wiele drobniejszych przedsięwzięć, które powstaną zgodnie z wolą mieszkańców wsi w ramach tzw. funduszu sołeckiego. Zaplanowano ustawienie altan w Szymanowie, Tomicach i Wólce Dworskiej. A w Lininie, Banioisze-Wsi, Kątach, Królewskim Lesie, Łubnej, Solcu i Pęcławiu będą montowane kolejne urządzenia do ćwiczeń lub zabawki dla dzieci.

Piotr Chmielewski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię