Rolnictwo – jeden z gminnych priorytetów

5

Niejednokrotnie zdarzało się w przeszłości, iż kandydaci na urząd burmistrza miasta i gminy Góra Kalwaria zapominali o rolniczym charakterze gminy, w której ubiegali się o najwyższe stanowisko. Stąd w ich programie brakowało postulatów wychodzących naprzeciw potrzebą i oczekiwaniom mieszkańców wsi.

Jako mieszkaniec (od ponad dwudziestu lat) jednej z miejscowości położonych na terenie gminy Góra Kalwaria znam dobrze wiele z oczekiwań tej bardzo ważnej części wyborców. Warto wspomnieć o części z nich. Dla wielu rolników ciężko pracujących na terenie gminy niezwykle ważnym problemem jest woda, ściślej zaś jej niedobór w miesiącach letnich. Jestem przekonany, iż choć powyższy problem oczywiście dotyczy nie tylko naszej gminy może być częściowo rozwiązany właśnie na poziomie gminnym. To właśnie władze miasta i gminy powinny inicjować i inwestować w obrębie gruntów gminnych w budowę nowych stawów stanowiących naturalne zaplecze np. dla rolników korzystających z wody podczas codziennych prac polowych.

Nowo wybrana władza powinna również skutecznie zachęcać do podobnych przedsięwzięć pozostałych mieszkańców rolniczych obszarów naszej gminy. Dobrze prowadzona gospodarka wodna stanowi bowiem doskonałe zabezpieczenie np. przed okresem susz stanowiących zagrożenie dla corocznych zbiorów. Priorytetem dla każdego mieszkańca wsi jest również, jestem o tym przekonany optymalizacja kosztów zużycia energii we własnym domu i gospodarstwie rolnym, a co za tym idzie uzyskanie konkretnych korzyści z tego wynikających.

Dlatego właśnie z pewnością bardzo ważnym postulatem jest dalszy rozwój programu dotowania instalacji solarowych na terenie naszej gminy. Wielką szansą, za której wykorzystanie będzie odpowiedzialna nowa władza jest również program proekologiczny “Czyste powietrze” ogłoszony niedawno przez Pana premiera Mateusza Morawieckiego sprowadzający się m.in. do dotowania przez rząd prac związanych z termoizolacją budynków mieszkalnych.

Program powyższy, na który przeznaczono łącznie 130 mld złotych, oczywiście zgodnie z zapowiedziami rządu ma objąć również budownictwo wiejskie. Od władz gminny jednak zależy oczywiście na ile założenia władzy centralnej zostaną zrealizowane na poziomie lokalnym. Z pewnością do najważniejszych zadań gminnych związanych z powyższym programem należy zaliczyć z jednej strony organizację przez pracowników Urzędu Miasta i Gminy spotkań informacyjnych skierowanych zarówno do mieszkańców wsi jak i miasta jak też realną pomoc w wypełnianiu wniosków na przyznanie funduszy na remont elewacji budynków. Powyższe działania władzy lokalnej, więc powinny stanowić wsparcie dla władzy centralnej pragnącej zmienić obraz polskiej wsi.

Jan Rokita
kierownik Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej w Górze Kalwarii w latach 2016-2017
kandydat na burmistrza Góry Kalwarii z ramienia partii Prawo i Sprawiedliwość w wyborach samorządowych w 2018 roku

5 KOMENTARZE

  1. “naprzeciw potrzebą”? Czy ktoś redaguje te teksty przed umieszczeniem ich na stronie? Naprawdę ciężko przebrnąć do końca 🙁

  2. Mało wie… , mało rozumie …, polał trochę wody …, okrasił solarami i pomocą przy wypełnianiu wniosków … ot, taki “konkretnie wiedzący” kandydat.
    Rolnicy mówią : dziękuujemy za taka “pomoc”.

  3. po tym jak Zieliński i jego “wybranka” i niedoszła “następczyni” całe życie nauczycielka z podstawówki Fedynicz KomosaTOTALNIE zignorowali rolników już nikt ich NIE WYBIERZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię